Connect with us

Spor

Spor Yaparken Daha Fazla Yağ Yakmanızı Sağlayacak İpuçları

Spor Yaparken Daha Fazla Yağ Yakmanızı Sağlayacak İpuçları

Spor yaparken bazen istenildiği gibi yağ yakamayız. Fakat bazı bilgiler doğrultusunda daha fazla yağ yakılabilir. Kardiyo ile yüksek yoğunluklu interval egzersizlerle kilo vermek çok etkili olacaktır. Spor yaparken daha fazla yağ yakmanızı sağlayacak ipuçları sayesinde amacımıza ulaşabiliriz.

Yağ Yakmak İçin Ağırlık Kaldırmak ve Güç Kullanmak

Kaslar metabolizmanın hızını belirlemede çok önemlidir. Bu yüzden erkekler kadınlardan daha hızlı yağ yakmaktadır. Kas kütleleri erkeklerde daha fazladır. Kadınların ise büyük kaslar oluşturacak yüksek hormon seviyeleri yoktur. Kadınlar diyetlerle, yaşlanmayla, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla kas kütlelerinde azalma olabilmektedir. Daha fazla yağ yakmak amacıyla zorlanmış tekrarlar, kasılmalar, dinlen-dur sistemi yapılarak ve daha az setler ile spor daha etkili hale getirilebilir. Egzersiz başına bir sette 6-10 tekrar ile yüksek yoğunluklu ağırlık çalışmalarının birkaç saniye boyunca zorlanmış setler halinde yapılmasının, egzersiz başına 3 setten 6-10 tekrarla düşük yoğunlukta yapılmasına kıyasla 10 haftada daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır.

​​​​​​​Bisiklet ve ya koşu egzersizleri yapılıyorsa çalışılan makinenin en yüksek hızına çıkıp 30 saniye boyunca yüksek hızda devam edilmesi gerekmektedir. Dışarıda koşu yapılıyorsa 60-70 metre boyunca en yüksek tempoda koşulmalı ve daha sonra 90 saniye kadar yürümeye devam edilmelidir. Hazır olunmadığı taktirde diğer egzersize geçilmemelidir. Vücut dinlenme sırasında yoğun aktivite haline geçiş esnasında daha çok kalori harcamaktadır. Bu sebeple egzersizler arasında dinlenme süreleri olmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı