Connect with us

Spor

Brick Antrenman Nedir? Nasıl Yapılır?

Brick Antrenman Nedir? Nasıl Yapılır?

Farklı egzersiz tarzlarının ve antrenman türlerinin birlikte yapıldığı, disiplin ve kondisyona dayanan brick antrenmanı genellikle triathlon sporcuları tarafından tercih edilen bir antrenman biçimidir. Yani birçok kategoride çalışan bu sporcular, ağır bir egzersizler yaparak müsabakalara hazırlanırlar.  brick antrenman nedir? Nasıl yapılır? Merak eden sporcular bu antrenmanı uygulamaya çalışmaktadır. Dayanıklılık, güç ve enerji ihtiyacı duyan triathlon sporcularının temel antrenman yöntemidir. Yeni başlayanların kondisyon eksikliği nedeniyle son derece zorlanabileceği bir antrenman türüdür.

Brick Antrenmanı Egzersizleri Nelerdir?

Antrenman, bisiklet, yüzme ve koşu olmak üzere 3 alandan meydana gelir. Bu 3 alanın belli bir uygulama sırası vardır. Bu sıraya göre önce yüzme sonra bisiklet ve en son koşu yapılır. Her antrenman çeşidi kendine has kasları çalıştırır. Brick antrenmanı yaparken egzersizler arasında çok fazla ara verilmemeli kasların soğumasına neden olunmamalıdır. Tabii bu üç türden sporcu tarafından seçilen iki türü de uygulanabilir. Egzersiz arası geçişlerin kısa tutulması kondisyon eksikliğini gidermede önemli bir unsurdur.

Brick Antrenmanı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bir egzersizden diğerine geçiş sırasında vücut kaslarında doğal olarak bir uyum sorunu olabilir. Dikkat edilmesi gereken şey vücut kaslarının aşırı zorlanmasının önüne geçilmesidir. Aksi halde vücutta ağrılar meydana gelebilir. Bir diğer husus, bu 3 zor egzersiz türünü yaparken vücut kalp atışlarında hızlı artışlar meydana gelebilir. Bu nedenle durumu kontrol altında tutmak için sürekli ölçüm yapılması gerekir.

Bu üç egzersiz türü de birbirinden zor vücut hareketler gerektirir. Bu nedenle bu sporları belli bir sırayla yapmak gerekir. Örneğin bisiklet sürerken ve yüzerken kullanılan kaslar birbirinden farklı kaslardır. Bu nedenle bisiklet ve koşunun ard arda yapılmasında bir sakınca yoktur. Son olarak brick antrenmanına yeni başlayan sporcuların egzersiz düzeylerini kademeli olarak arttırmaları önerilir. Aksi halde sakatlanmalar meydana gelebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı