Connect with us

Spor

Spor Yaparken Fazla Başınız Dönüyorsa Bunlara Dikkat Edin

Spor Yaparken Fazla Başınız Dönüyorsa Bunlara Dikkat Edin

Spor yaptığınız sırada ya da spor yaptıktan sonra vücudunuz sizlere bazı mesajlar gönderebilir. Spor yaparken fazla başınız dönüyorsa bunlara dikkat edin ya da hemen bir doktora başvurarak gerekli önlemleri alın. Vücudunuzun spor yaparken sizlere verdiği sinyaller çok önemli bir durumun önüne geçmenize yardımcı olabilir. Bu durumlardan bazıları; kalp rahatsızlıkları, dalak revizyonları, kan hastalıklarıdır. Karşılaştığınız şeyler eğer anlık belirtilerse; çok korkmanıza gerek yok. Bu durumu tetikleyen belli başlı durumların önüne geçilebiliyor.

Kan Şeker Ölçümleri Şart

Yorucu günlerin ardından yapılan spor ve egzersizler karşılığını sizlere farklı yollarla verirler. Eğer vücudunuzda gerekli glikojen yoksa enzim bezleriniz yavaşlar, hücreleriniz ani tepkiler göstermeye başlar. İşten sonra yapılan ağır sporlardan önce vücut mutlaka beslenmeli. Bu beslenme sayesinde glikojen deponuz artar ve de baş dönmeleriniz başlar. Hızlı ve de ağır bir egzersiz programından hemen önce beslenmenize yardımcı olmalısınız. Bu sayede vücudunuzdan gelen o ani belirtiler tekrar baş göstermeyecektir. Eğer bu durum devam eder ve süreklilik arz ederse; kan ölçümlerinizi sık sık kontrolden geçirmenizde fayda var.

Nefes Kontrolü

Spor esnasında kontrolünüzü sağlayamadığınız anlar olabilir. Bu anlarda egzersiz yapmaya devam eder ve de ciğerlerinizi zorlarsanız; hem dalak, hem de ciğer deformasyonları sonucunda baş dönmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşamamak için ciğeri çok zorlamamalı ve de oksijen alımınızı kontrol etmelisiniz. Spor yaparken meydana gelen baş dönmeleri de, spordan sonrada devam edebilir. Dolayısıyla beslenme şekliniz, beslenme sıklığınız, nefes ve de ciğer kontrolünüz sağlığınız açısından da, yaptığınız sporun verimliliği açısından da önemlidir. Eğer nefes kontrolünüze hâkim olabilirseniz, beslenmelerinizde vücudunuza gerekli olan enerjiyi sağlarsanız, baş dönmesi gibi bir sorunuz kalmayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı