Connect with us

Spor

Spor Esnasında Kalp Yorgunluğu Yaşıyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Spor Esnasında Kalp Yorgunluğu Yaşıyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Spor yapmak oldukça etkin bir şekilde fiziksel ve psikolojik anlamda rahatlama sağlarken bazı noktalara dikkat edilmemesi halinde ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bunun için spora başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçmek ve herhangi bir engelin olup olmadığına baktırmak daha sağlıklı olacaktır. Spor esnasında kalp yorgunluğu yaşıyorsanız bunlara dikkat edin tarzındaki yazılar bu nedenden dolayı önemlidir. Çünkü spor yapmak direkt şekilde kalbi etkileyen bir olay olduğundan dolayı spor esnasındaki bazı işaretler kalbinizin yorulmaya başladığını anlatır. Bu işaretleri iyi yorumlamak ve mutlaka önlem almak gerekir.

Belirtiler

Spor esnasında meydana gelen kalp yorgunluğunun ilk olarak belirtisi nefes alırken oksijenin yetmemesi hissidir. Aynı şekilde nefes almanıza ve dikkat etmenize rağmen hala bu sorunun devam etmesi halinde spora ara vermek önerilir. Morarma veya renk değişimi meydana gelmesi de kalbe fazla güç bindiğini anlamanın en kolay yoludur. Spor sırasında aniden tempo yapmak yerine yavaş tempodan hızlıya doğru ilerlemek daha sağlıklı olacaktır. Bunun için dikkatli olmak ve vücudunuzun verdiği tepkileri iyi değerlendirmek önerilir.

Neler Yapılır?

Bu tarz belirtiler ile karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenlerin başında spora ara vermek gelir. Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak ve vücudun kendi ısısını artırmak için yapacağı işlemlere vakit tanımak son derece önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Aynı şekilde spor yaparken kalbinizde batma veya yanma hissettiğinizde de ara vermeniz şarttır. Spor esnasında aniden meydana gelen durumlara karşılık bilinen ve belli bir sağlık desteği olan yerlerde spor yapmak önerilir. Açık alanda olması halinde ise tek başınızı olmamaya özen göstermek en mantıklı önlemdir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı