Connect with us

Diyet ve Beslenme

Meyve Yemek Spor Yapanlar İçin Zararlı mıdır?

Meyve Yemek Spor Yapanlar İçin Zararlı mıdır?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve ilerleyen yıllarda ciddi sağlık problemi yaşamak istemeyen bireyler spor yaparlar. Spor yapan bireylerin merak ettikleri bir soru bulunuyor. Meyve yemek spor yapanlar için zararlı mıdır? Bu soruya cevap vermeden önce sporcuların beslenmelerinin ne denli zor olduğu belirtmek gerekiyor. Bireylerin yaptıkları spor türüne göre aldıkları kalori miktarı son derece önemlidir. Kas yapmak isteyen bireylerin sebze ağırlıklı beslenmemeleri gerekirken kısa mesafeli yürüyüş yapmayı tercih eden bireylerinde yüksek kalorili ürünler almaları uygun görülmez. Meyvelerde bulunan şeker oranı ya da sonradan açığa çıkan şekeri vücutta bulunan kaslar istediği gibi kullanamıyor. Karaciğerin vücuda giren früktozu depolamak adına glikojene çevirmesi gerekir. Bu işlem yapılırken esasında herhangi bir sorun bulunmuyor. Fakat karaciğerinde yeteri miktarda glikojen bulunan bireylerin bu noktada ciddi sıkıntılarla karşılaştıkları bilinir.

Sporcuların Tüm Meyvelerden Uzak Durmaları mı Gerekiyor?

Spor yapan bireyler için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır. Sporcuların meyve tüketiminde aşırı kaçmamaları tavsiye ediliyor. Ancak vücudun protein, yağ, karbonhidrat ve diğer besin öğelerine ihtiyacı olduğu için bazı meyveleri sporcuların tüketmelerinde sakınca yoktur.

Sporcuların Tüketebilecekleri Meyveler

Sporcuların meyve tüketiminde dikkatli davranmaları tavsiye ediliyor. Sporcuların tüketebilecekleri meyveler arasında; Muz, Ananas, kiraz, kış kavunu, portakal vb. gibi meyveler bulunur. Bahsi geçen meyveleri tüketmeleri gerektiği ölçüde tüketen bireylerin herhangi bir sorun yaşamaları beklenmiyor.

Sporcular Nasıl Beslenmeli?

Sporcular beslenirken normal insanlara göre daha yiyecekleri ürünleri tercih ederken daha titiz davranırlar. Bu noktada sporcuların meyve ağırlıklı beslenmeleri tavsiye edilmiyor. Yapılan spora göre bireylerin beslenmeleri de son derece önemlidir. Öğün atlamadan yeteri ve dengeli beslenen sporcuların herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmaları beklenmiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı