Connect with us

Spor

İyi Bir Kanat Kasına Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İyi Bir Kanat Kasına Sahip Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İnsan vücudunda bulunan en önemli kaslardan birisi sırt kasıdır. Sırt kaslarını kişini dik durmasını sağlayarak kambur olmasını engeller. Sırt hareketleri için ise dambıl ve kanat kanat hareketleri yapılması gerekir. Peki, iyi bir kanat kasına sahip olmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Sırt Kası Hareketleri

Vücudun en önemli kaslarından olan ve dik durmayı sağlayan sırt kası hareketleri için öncelikle aletli çalışma şarttır. Bunun yanında aletsiz çalışmalar ile de takviye yapılması gerekir. Kanat kaslarının geliştirmek için bir spor salonu olması şart değildir. Evde müsait bir alanda bir de dambıl takımı olursa, düzenli çalışma ile kanat kasları gelişir.

Sırt Kaslarının Görevleri Nelerdir?

Eski zamanlarda insanlar ağaçlara ya da duvarlara kolaylıkla tırmanabilmek için sırt kası ve kanat kasını kullanırdı. Güçlü olan tüm insanlar sırt kasları ile kendilerini yukarıya çekebilirler. Birçok beden işçisinde sırt ve kanat kasları diğer insanlara göre daha gelişmiştir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde insan bedeninin gücü eskisi gibi kullanılmıyor. Bu da sırt ve kanat kaslarının gelişmemesine neden oluyor. İnsanlarda bu kasların gelişmemesi demek kamburluk sayısının artması anlamına geliyor. Tüm gün masa başında oturan bir kişinin sırt ve kanat kaslarının fazla gelişmesi beklenemez. Günlük hayatında sırt hareketi yapmayan kişilerin omurları eğilir. Bu eğilmenin sonucunda da duruş bozukluğu problemi ortaya çıkar. Duruş bozukluğunun ileri safhası kamburluktur. Kamburluğun günümüzde tedavisi pek zordur. Ayrıca ayakta uzun süre kalan kişilerde bel ve boyunda tutulmalar yaşanır. Tutulmaların sebebi de zayıf olan kanat kaslarıdır.

Gün içerisinde spor salonuna gitmeden kendi vücut ağırlığı ile sırt ve kanat kaslarını güçlendirmek mümkündür. Bunun yanında takviye olarak dambıl takımı kullanılabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı