Connect with us

Sağlık

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kendimiz de hafif bir kilo alma gibi bir durum söz konusu olduğunda ilk merak ettiğimiz ideal kilo nasıl hesaplanır? Olacaktır.

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo boy ve cinsiyet dikkate alınarak sağlıklı bir hareket ve yaşam için gerekli olan kilonuzdur. Aslında her ne kadar ideal bir kilo hesaplansa da kilonuzun illa ki tam olarak hesaplanan kilo ile aynı olmasına gerek yoktur. Bu hususta asıl önemli olan kendi kilonuzun normal sınırlar için belirlenen değer aralığında olmasıdır. Vücut kitle endeksinin normal bir kilo değer aralığı 18,5 ile 25 aralığında olup tüm ağırlıkları kapsamaktadır.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanmaktadır?

İdeal kilo hesaplama ile ilgili çeşitli sayıda yöntemler bulabilirsiniz. En yaygın olarak kullanılan ve Divine tarafından önerilmiş bir formülü paylaşacağız. Bu formüle göre ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz. Ayrıca ideal kilonuzu otomatik olarak hesaplayan tablolar yardımı ile ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz. Kadınlar ve erkekler için bu değerler normal olarak değişmektedir.

Kadınlar için ideal kilo = 45,5 + (2,3 / 2,54) x (boy(cm) – 152,4)

Erkekler için ideal kilo = 50 + (2,3 / 2,54) x (boy(cm) – 152,4)

Burada da görüldüğü üzere aynı boya sahip olan bir erkek bir kadına göre 4,5 kg daha ağır olması beklenir. Çünkü kadınların sahip olduğu yağ oranı erkeklerden daha yüksektir dolayısıyla yağ klastan daha hafif geldiği için bu durum ortaya çıkmaktadır. Bunun akabinde vücut kitle endeksi hesaplanma esnasında bunu bağlı bir şekilde normal kilo aralığı çıkartılırken kadın erkek farkı önemli değildir. Dolayısıyla kadınların ideal kilosu normal kilo aralığının alt sınırına yakın olup erkeklerin ise aksine ideal kilosu normal kilo aralığının üst sınırına yakın olur.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı