Connect with us

Spor

Bacak Kasları Nasıl Güçlendirilir?

Bacak Kasları Nasıl Güçlendirilir?

Bacak kasları, vücuttaki en büyük üç kas grubundan bir tanesi olmasının yanı sıra bu üç kas grubu arasında da en büyüğüdür. Bu nedenle bacak kasları geliştirilirken her ne kadar başlangıçta olmasa dahi sporda belirli bir gelişme kaydedildikten sonra bu kas grubuna ayrı bir antrenman günü ayrılması son derece yararlı olacaktır. Bacak kasları nasıl güçlendirilir? sorusu öncelikle bu şekilde yanıtlanmalıdır. Aynı zamanda hareketlerin tam ve doğru yapıldığından da emin olunmalıdır. Yarım kaldırılan ağırlıklar fayda göstermeyeceği gibi yanlış yapılan bir harekette bel bölgesine ya da eklemlere yük binmesi söz konusu olabilecektir.

Birden Fazla Kas Grubu Aynı Anda Çalışabilir

Bacak kasları geliştirilirken genelde izole hareketler kullanılmaz. Şöyle ki, bacak kasları çalışırken daha pek çok kas grubu da faaliyette olur. İşte bu hareketler arasında en bariz olanlarından bir tanesi de squat adı verilen bir tür çömelme hareketidir. Bu hareket doğru yapıldığı zaman kalçalar ve karın bölgesi de çalışacak ve bu bölgelerde yer alan kas grupları da gelişecektir.

Beslenme Çok Önemlidir

Bacak kaslarını geliştirmek için beslenmeye de çok dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle kasların bilinenin aksine sadece proteinden oluşmadığı unutulmamalıdır. Kas dokusunda yağ ve az miktarda karbonhidrat da yer aldığından dolayı her besin grubundaki yararlı gıdalardan dengeli bir şekilde tüketmek ancak yine de protein ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak gerekecektir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı