Connect with us

Genel

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ne?

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ne?

Pek çok bilimsel çalışmaya göre uzun ve sağlıklı yaşamının temelinde gen faktörü önemli rol oynuyor. Ama sadece genler uzun ve sağlık bir ömür geçirme konusunda etkili değildir. Çevresel etmenler, sağlıklı beslenme, spor yapma, düzenli bir hayat sürme gibi kişisel alışkanlıklar da bu konuda son derece önemli rol oynamaktadır. O zaman uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı ne? Diye konuyu irdelediğimizde iki ana sebep kişilerin hayatlarında adeta birer belirleyici rol üsteleniyor. Bunlardan birincil olanı sağlıklı beslenebilmek diğeri ise vücudu devamlı olarak zinde tutmaktır.

Sağlıklı Beslenme

Gen faktörü ne kadar etkili olursa olsun düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kişilerin uzun bir ömür geçirmeleri için hayati bir öneme sahiptir. Genç yaşlarda olmasa bile ilerleyen dönemlerde sağlıklı beslenmenin önemi kendisini gösterecektir. Sağlıklı beslenen bir kişide ilerleyen yaşlarda obeziteye bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkmamaktadır. Obezite ilerleyen yaşlarda iç organlara zarar verdiği için kişilerin hayatından çalmakta ve çeşitli rahatsızlıklara yol açarak kişilerin hayat kalitesini de düşürmektedir. Sağlıklı beslenmenin ömür uzattığı yapılan birçok bilimsel deneyde ispatlanmıştır.

Vücudu Zinde Tutabilme

Vücudun dinç ve zinde kalabilmesi hayati derece de önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre devamlı ve düzenli olarak spor yapan kişiler genç kalmakta ve hayat kaliteleri ilerleyen yaşlarda bile artmaktadır. Gündelik olarak spor yapmak hangi yaş grubundan olursa olsun o kişiye sağlıklı bir yaşam kazandırmaktadır. Spor yapan kişilerin organları zinde kalmaktadır. Özellikle kalbin spora ihtiyacı vardır. Hareketsiz bir hayat tarzı en çok kalbi ardandan da beyni olumsuz yönde etkilemektedir. Spor yapan kişilerde ilerleyen dönemlerde sıkça rastlanan kalp ve damar tıkanıkları gibi rahatsızlıklar meydana gelmemektedir. Böylece uzun ve sağlıklı bir hayat geçirilebilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı