Connect with us

Sağlık

Kalp Rahatsızlığınız Varsa Bunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kalp Rahatsızlığınız Varsa Bunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kalp krizi ansızın gelen bir hastalıktır. Kalp rahatsızlığınız varsa bunu nasıl anlayabilirsiniz? Çağın hastalığı olan kalp krizi ve hastalıklarında erken teşhis her zaman önemlidir. Bunun için vücudunuzu bilmeniz gerekiyor ve ufak bir şüpheniz varsa her sene kontrolden geçmelisiniz.

Kalbin Düzgün Çalışmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Kalp düzgün çalışmadığında vücuda uyarılar gönderir. Bu uyarıları dikkatli algılamalıyız ve sürekli tekrar ediyorsa düzenli olarak not tutmalıyız. Bir süre not tutarak belirtilerinizi girin ve ardından hekime başvurarak vücudunuzda olan değişiklikleri bildirin. Kalp düzgün çalışmadığın vücut şu belirtileri vermektedir: kola ve el bileklerine yayılan ağrı, özellikle omuz ve arka kolda oluşan ağrılardır. Sürekli, kronik hale gelen öksürük. Alt bacak, ayak ve ayak bileklerinde oluşan şişmeler, ayak komple şişmiş gibi görünmektedir. Tekrar eden mide bulantıları ve iştahsızlık. Sürekli kaygılı olma, kendini mutsuz hissetme ve stres hali. Ara ara oluşan baş dönmeleri ve bayılmalar. Solgun veya mavi tonlarında cilde sahip olmak. Vücutta aniden oluşan lekeler ve derinin soyulması. Kendini sürekli yorgun hissetme, yorgun uyanma ve dinlenememe hissi. Normalinden daha fazla terleme durumu. Bu belirtiler varsa sorun kalbin normal çalışmamasından kaynaklanmaktadır.

Kalp Sağlığını Tehdit Eden Hastalıklar Hangileridir?

Stres kalbin en büyük dostudur. Bu yüzden her zaman stresten uzak durulmalıdır. Fakat bazı hastalıklar kalbin rahatsızlığını ortaya çıkarabilmektedir. Bu tür hastalıkları bulunan kişiler düzenli olarak kalp sağlığını kontrol ettirmelidir. Kalp hastalıklarına sebep olan hastalıklar : kan yağlarında bulunan yüksek kolesterol, yüksek ve hiper tansiyon, şeker hastalığı, boy oranına göre fazla kilolu olmak, aileden gelen genetik kalp hastalığı olması, göğüs kafesine alınan darbeler ve kontrolsüz olarak kullanılan ağrı kesiciler kalbe zarar vermektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı