Connect with us

Sağlık

Kulak Sağlığını Etkileyen Şeyler

Kulak Sağlığını Etkileyen Şeyler

İşitme organımız olan kulağımızı diğer tüm sahip olduğumuz duyu organlarına gösterdiğimiz önemi vermeli ve kulak sağlığını etkileyen şeyler hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Kulak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yüksek sesli müzik dinlemeyin. Çünkü uzun zaman yüksek sesli müzik dinlenirse yaş ilerledikçe ciddi bir işitme kaybı yaşama riskiniz artacaktır.

Çalışma alanında kulak tıkacı kullanın. Özellikle sesli iş makinelerinin bulunduğu ortamda çalışanlar, fabrika gibi ortamlar da uzun zaman gürültüye maruz kalanlar kesinlikle bir kulak tıkacı kullanmalıdır. Bu gürültülü ortamlar kulaklar için çok zararlı bir durumdur.

Düzenli olarak işitme testi yaptırın. Kendiniz farkında olmadan işitme duyunuz da bir azalma meydana gelmiş olabilir. Yine özellikle gürültülü ortamda çalışanlar için düzenli olarak yaptırılması gereken bir testtir.

Kulağınızı sudan koruyun. Kulağınıza kaçan su mikroplu olabilir ve bu mikropta kulakta enfeksiyona neden olabilir. Özellikle yüzerken kulağınıza su kaçmaması için kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Banyo esnasında ise vazelinli bir pamuk yeterli olacaktır.

Kulak temizliğine dikkat edin. Kulak enfeksiyonlar için en ideal duyu organımızdır. Bu hususta kulak temizliği önemli bir yer kaplar ve kulak temizleme yöntemleri doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Kulak sert bir cisimle temizlenmemeli, kulağa parmak sokulmamalı ve kulak pamuğu kullanılmamalıdır. Banyo sonrasında kâğıt havlu yardımı ile kulağı silmek yeterli olacaktır. Çok şiddetli seslerde ağzınızı açın. Ağzınızı açmak şiddetli seslerde kulak yolundan gelen basınç ile östaki borusundan gelen basıncı dengeler.

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme cihazı kulağın işitme özelliği azalan kişiler için geliştirilmiş olan dışarıdan algılanan sesi yükselterek kulağa ileten cihazlardır. Dolayısıyla kulağın rahat bir şekilde sesleri duymasını sağlar. Bu cihazlar pil yardımı ile çalışır ve dışarıdan bakıldığında gözüken veya gözükmeyen çeşitleri vardır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı