Connect with us

Sağlık

Havuz Enfeksiyonlarından Nasıl Korunabilirsiniz?

Havuz Enfeksiyonlarından Nasıl Korunabilirsiniz?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havuz sezonu açılır. Havuzlar ortak kullanım alanı olduğu için düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi halde ishalden mantar enfeksiyonlarına kadar bir çok hastalık görülebilir. Havuza girmeden önce mutlaka duş alınması ve ayakların dezenfektan madde ile temizlenmesi gerekir. Peki, havuz enfeksiyonlarından nasıl korunabilirsiniz? Alacağınız önlemler ile enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

Havuz Seçimine Dikkat Edin

Havuz suyu durağan su ve tatlı su olduğu için kolaylıkla mikrop üreyebilir. Tercih edilen havuzun filtreleme sistemi mutlaka olmalı ve her gün düzenli olarak klorlanmalıdır. Ayrıca havuza girilmeden duş alınmalı ve dezenfektanlar ile ayaklar yıkanmalıdır. Kulak iltihabı, göz iltihabı ve mantar enfeksiyonu olan kişiler havuza girmemelidir. Seçilen havuzlarda kurallar olmalıdır. Daha çok kalabalık yerlerde ki havuzlar tercih edilmemelidir. Kural olmayan havuzlara girilmemelidir. Enfeksiyonu olan kişiler havuza alınmamalıdır.

Kişisel Önlemler

Havuz enfeksiyonlarından korunmak için kişisel olarak bazı önlemler almak önemlidir. Havuzda çok uzun süre kalmayın. Uzun süreler havuzda kalmak sağlık sorunlarına neden olabilir. Ciltte kuruluk, gözlerde tahriş oluşabilir. Sadece kendi eşyalarınızı kullanın. Havlu, terlik, tarak sadece size ait olmalıdır. Havuz suyunu kesinlikle yutmayın. Havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alın. Kulak ağrınız varsa kesinlikle es geçmeyin ve ciddiye alın. Havuza kesinlikle tükürmeyin ve havuzu kirletmeyin. Bebek ve çocuk havuzlarında mutlaka bebeklerin alt bezleri kontrol edilmelidir. Havuza girerken gözlük ve kulak tıkacı kullanın. Çıktıktan hemen sonra dezenfekte edin. İdrar yolu enfeksiyonu sık olarak görülen bir enfeksiyondur. Bol sıvı tüketin. Havuz kenarında yemek yenilmemesi ve dışarıda giyilen kıyafetler ile dolaşılmaması gerekir. Havuz seçimine özen gösterilmeli ben herkesin kurallara uyması sağlanmalıdır. Eğer ki denize girme seçeneğiniz varda mutlaka havuz yerine deniz tercih edilmelidir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı