Connect with us

Sağlık

B12 Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

B12 Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde büyük rol oynayan B12 vitamini, son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Peki, birçok kişide görülen b12 vitamini eksikliğinin sebepleri nelerdir? İşte detaylar:

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B12 vitamini içeren besinlerin yeterince tüketilmemesi: Özellikle hayvansal ürünler, tereyağı, süt, yumurta ve peynir gibi gıdaları tüketmeyen ve az tüketen kişilerde B12 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir.

Alkol tüketenler: Alkolün içerisinde bulunan etkenler, alkolün çok tüketilmesi sonucunda B12 vitamini eksikliğine neden olabilir.

Çölyak hastalığı: Gıdaların vücut tarafından işlenmesinde yaşanan sıkıntılar B12 eksikliğine neden olabilir.

Mide rahatsızlıkları: Midede meydana gelen rahatsızlıklar özellikle de gastrit türü rahatsızlıklar mide çeperinde bulunan hücrelerin azalmasına neden olur. Mide içi hücrelerin azalması da B12 vitaminlerinin depolanmasını engeller.

Yaşlanmak: Yaş ilerledikçe vücudun içerisine aldığı besinlerin emilimini azaltması, B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Bu yüzden orta yaş ve üzerinde olan kişilerde B12 vitamini eksikliği görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Vücut, B12 vitamini eksikliğinde yorgun ve genellikle halsiz olur. Hafif baş dönmeleri de yine görülen belirtiler arasındadır. Diğer belirtiler de şu şekildedir:

Diş eti kanaması: Özellikle diş eti kanamaları B12 vitamini eksikliğinde görülen belirtilerden biridir.

Kabızlık: Şiddetli ve sürekli görülen kabızlık, B12 eksikliğinde ortaya çıkan en önemli belirtilerden biridir.

Baş ağrısı: Konsantrasyon eksikliği ve sürekli yaşanan baş ağrıları görülen belirtiler arasındadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı