Connect with us

Sağlık

Makyaj Yaparken Göz Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Makyaj Yaparken Göz Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Makyaj yapmanın kadınlar için önemi oldukça önemlidir ve yapılan makyajın en yaygın uygulama alanlarından bir tanesi gözlerdir. Gözler, dudak ve yanaklarla kıyasladığında önemi daha fazla olan, daha fazla dikkat edilmesi gereken yüzümüzün bir parçasıdır. Dolayısı makyaj uygulaması yaparken göz ve çevresine oldukça dikkat edilmelidir. Makyaj esnasından kornea çizilmesi, enfeksiyon kapması ya da alerji oluşması riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle, bu yazımızda makyaj yaparken göz sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz? başlığı altında, göz sağlığınız için dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Makyaj Malzemelerini Kimse İle Paylaşmayın

Makyaj malzemeleri, uygulama alanı ne olursa olsun kişiye özel olmalıdır. Bu sebeple, kişiler kendi makyaj ürünlerini başkalarının kullanımına açmamalı ve de başkaların makyaj ürünlerini de kullanmamalıdır. Göz, kolaylıkla mikrop kapabilen bir organımızdır ve bu sebeple başkalarının kullanmış olduğu bir makyaj ürününden kolaylıkla mikrop kapılabilmektedir.

Makyaj malzemelerinin hijyenik olması da göz sağlığının korunmasına etki eden bir diğer unsurdur. Mağazalardaki tester ürünlerin ve bir başkasına ait olan makyaj malzemesinin hijyenik olup olmadığı bilinemeyeceğinden dolayı da kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde gözün mikrop kapmasına bağlı olarak konjonktivit gelişebilmektedir. Ayrıca daha tehlikeli olan keratokonjonktivit rahatsızlığının da yaşanması söz konusu olmaktadır.

Yatmadan Önce Makyajınızı Temizleyin

Cilt temizliği ile birlikte göz sağlığının da korunması için gece yatmadan önce cildin temizlenmesi, makyajdan arındırılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde, gece boyu göz üzerinde kalan makyaj ürünleri göz sağlığını tehdit etmektedir. Takma kirpiklerin uzun saatler boyunca kullanılması, rimelin uzun saatler boyunca gözde kalması ve benzeri durumlar göz sağlığını riski atmaktadır. Dolayısı ile gece yatmadan önce cilt makyajdan, bir solüsyon yardımı ile derinlemesine arındırılmalı ve ardından su ile yıkanmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı