Connect with us

Sağlık

Ağız Yaralarına İyi Gelen Bitkiler

Ağız Yaralarına İyi Gelen Bitkiler

Ağız içinde oluşan yaralar bir şey yediğiniz zaman canınızın yanmasına ve keyif almamanıza neden olur. Yeterli ve düzenli yapılmayan ağız bakımları ve bağışıklık sisteminin düştüğü durumlarda aftlar sıklıkla görülür. Asitli gıdalar, çok soğuk veya çok sıcak içecekler ağız mukozasını tahriş eder. Tahriş olan ağız mukozası çabuk enfekte olur. Ağız içinde oluşan yaraların bir diğer nedeni ise aslında doğru bilinen yanlışlardan olan antibiyotik kullanımıdır. Ağız yaralarını bitkisel çözümler ile tedavi edebilirsiniz. Peki, ağız yaralarına iyi gelen bitkiler nelerdir? Doğada bulunan ve evde kullanılan birçok bitki ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Karadut

Tam bir şifa deposu olan karadut iyi bir antioksidan özelliğe sahiptir. Karadutu alın çiğneyin, hemen yutmayın. Ağzınızın içinde biraz beklettikten sonra yutabilirsiniz. Ağız yaralarının birkaç gün sonra geçtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca her evde bulunan karbonat ve maydanozda ağız yaralarını geçirmek için en uygun yöntemlerden biridir. Bir tutam maydanozu çiğneyin ve ağız içinde biraz bekletin, daha sonra yutabilirsiniz. Aynı şekilde bir tutam kekik ve birkaç adet karanfil çiğneyerek de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Aslında ihtiyacımız olan her şey doğada mevcuttur. Sadece bunu bilmek ve bitkilerin şifalarını öğrenmek gerekir.

Sumak

Sumakla yapılan karışımın ağız yaralarını hemen geçirdiğini biliyor muydunuz? Öncelikle bir fincan sıcak suyun içine bir yemek kaşığı sumak ekleyin ve 2-3 dakika kaynatın. Karışım soğuduktan sonra içine bir tatlı kaşığı sirke ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışım ile gün boyunca ara ara gargara yapın. Ağız yaralarınızın artık acı vermediğini ve ertesi günü geçtiğini fark edeceksiniz. Ağız yaralarının oluşumunu engellemek için düzenli ve yeterli beslenmek, aksatmadan ağız bakımını yapmak gerekir.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı