Connect with us

Sağlık

Ağız Yaralarının Sebebi Nedir?

Ağız Yaralarının Sebebi Nedir?

Tıp dilinde AFT olarak bilinen ağız yaraları; kişilerin ağız içinde oluşarak yeme, içme ve konuşma ihtiyaçlarında zorlanmalar yaratır. Ağız yaralarının sebebi nedir? diye merak edenler için birçok farklı faktörden söz edilebilir. Bu hastalığa çeşitli vitaminlerin eksikliği, belirgin besinler ve kalıtımsal olarak meydana gelen hastalıklar neden olabiliyor. Bu yaralar genel olarak ağız içinde anlık olarak ortaya çıkabilen ve günlük yaşantıyı derin şekilde etkileyecek şekilde sonuçlar doğuran yaralar olmaktadır.

Ağız Yaralarına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ağız yaralarının oluşmasına neden olan belirli sistemik hastalıklar vardır. Bunların en bilineni ise Behçet hastalığıdır. Bu hastalık; genital ülser, retinit ve lokositoz gibi sistemik belirtiler ile birlikte ağız içlerinde yaralar oluşturur. Ayrıca B12 eksikliği, demir eksikliği ve sigara-alkol kullanımı da ağız yaralarına neden olabiliyor. Bu tip durumlarda ağız yaraları genel olarak hekim kontrolünde geçirilmeye çalışılır. Özellikle yaşadığınız hastalıklar dolayısıyla kullandığınız sürekli ilaçlar varsa, ağız yaraları konusunda doktora danışmadan ek ilaç almamak gerekiyor.

Ağız Yaralarına Neden Olan Besinler

Aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler, turşu, sirke gibi yiyecekler; ağız mukozasını hızlı bir şekilde tahriş edebilme gücüne sahip besinlerdir. Ayrıca buğday, çavdar, fındık, çikolata, incir ve kabuklu deniz hayvanları; AFT sorununa yol açabilir. Bu açıdan söz konusu besinleri kontrollü bir şekilde tüketmek gerekiyor.

Saydığımız faktörlerin yanı sıra diş macunlarına temizleme özelliğini artırmak için katılan bazı maddeler, ağız içinde çeşitli yaralara sebep olabilir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı