Connect with us

Teknoloji

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Daha önce kullanılan mesajlaşma uygulamalarının yerini alan WhatsApp akıllı telefonların vazgeçilmez bir uygulaması haline geldi.

En son bazı akıllı telefonlardan desteğini çekmesi ile beraber kişiler uygulamayı kullanabilmek için telefonlarını dahi değiştirdi.

Uzun zamandır telefonlarda kullanılan WhatsApp uygulaması artık ev tipi bilgisayarlardan da kullanılabiliyor. Bunun için internet bağlantısı bulunan bir bilgisayara ve yine internet bağlantısı bulunan ve WhatsApp uygulamasını barındıran bir akıllı telefona ihtiyacınız var. Eğer kullanıcı bunlara sahip ise http://web.whatsapp.com adlı adrese girerek WhatsApp’ı bilgisayar üzerinden kullanabiliyor. Sistem bilgisayarda uygulamanın indirilmesini zorunlu tutmuyor. Sadece Google Chrome ya da Mozilla Firefox gibi tarayıcılara ilgili adresi girerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Hangi Cihazlarda Çalışır?

WhatsApp Web adlı uygulamanın çalışması için Google Chrome, Opera, Safari ya da Mozilla Firefox gibi tarayıcılara sahip olan bir bilgisayarın olması gerekiyor. Ancak İOS kullanıcıları bu uygulamadan yararlanmak için biraz daha beklemeliler. İphone cihazlarda WhatsApp Web şu aşamada kullanılamıyor. Uygulamanın çalıştığı cihazlar ise Windows Phone, Android, BlackBerry olarak sıralanabilir.

Sistem Nasıl Kullanılmaktadır?

Bu sistemi kullanabilmek için öncelikle WhatsApp uygulamanızın güncel olması gerekiyor. Eğer telefonunuzdaki uygulamanız güncel değil ise play store üzerinden uygulamanızı güncelleyebilirsiniz. Uygulamanın güncellemeleri tamamlandıktan sonra WhatsApp uygulamasına girilir. Uygulamanın içerisinde sağ üst kısımda yer alan menü tuşuna basıldığında üçüncü sırada WhatsApp Web ibaresi görülüyor. Bu butona basıldığında telefonun kamerası açılıyor ve sizden kodu okutmanız isteniyor. Bu aşamada ise tarayıcınızdan http://web.whatsapp.com adresine giriyorsunuz ve ana sayfada yer alan ve QR kod adı verilen kodu telefonun açık olan kamerasına okutuyorsunuz. Birkaç saniyelik beklemenin ardından sistem bilgisayarda açılıyor. Böylece telefonunuzda bulunan WhatsApp hesabınız kişisel bilgisayarınıza aktarılmış oluyor.

Tarayıcıdan Açılan WhatsApp’ın Avantajları

Uygulamanın iki versiyonunda da pek fark bulunmuyor. Bu nedenle WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmanız daha çok işe yarıyor. Çünkü yüksek boyutlu dosyalarınızı bilgisayarınızdan göndermeniz sayesinde telefonunuzun hattında yer alan mevcut datanızı kullanmamış oluyorsunuz. Bir diğer iyi yanı ise telefonunuz şarjda iken de WhatsApp’ı kullanabiliyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bilgisayarınızda bu sistemi kullanabilmeniz için telefonunuzun internetinin sürekli açık olması gerekiyor.

WhatsApp Web Sakıncaları Var mıdır?

WhatsApp Web oldukça kullanışlı olsada eğer dikkat edilmediğiniz takdirde bütün gizliliğiniz tehlikeye girebilir. Nasıl mı?

WhatsApp Web ile kullanmış olduğunuz bilgisayarı başkalarıda kullanıyorsa ve otumunuzu sonlandırmadıysanız o bilgisayarı kullanan herkes bütün yazışmalarınızı görmesi mümkün. Daha da ötesi kendi WhatsApp’ıymış gibi yazışabilirde. Çünkü bilgisayar kapansa bile tekrar açıldığında WhatsApp Web girildiğinde yine sizin otumunuz kapatılmadığı için sizin WhatsApp’ınız açılacaktır. Dolayısıyla otumunuzu sonlandırmalısınız veya her WhatsApp Web açıp kare kod okuturken kare kodun hemen altındaki oturumu açık tut seçeneğini kaldırmanız gerekmektedir.

WhatsApp Web Oturumunu nasıl kapatırım?

WhatsApp Web oturumunu bilgisayar veya telefon aracılığıyla iki şekilde kapatabilirsiniz.

WhatsApp Web Oturumunu telefondan kapatmak.

WhatsApp telefonunuzdan açarak üst üste üç nokta sekmesini tıkladığınızda açılan açılan menüden WhatsApp Web seçtiğinizde tüm oturumların listesi çıkacaktır. Oradan istediğinisi tıklayarak çıkış yapabilirsiniz veya tüm cihazlardan çık diyebilirsiniz.

WhatsApp Web Oturumunu bilgisayardan kapatmak.

WhatsApp Web ile işiniz bittiğinde Windows kullanıcıları için Ctrl+Shift+Delete kısayolunu kullanarak, Mac OS kullanıcıları için Command+Shift+Delete kısayolunu kullanarak açılan Tarama verilerini temizleme penceresinden tüm geçmişi temizleyerek oturumu kapatmış olursunuz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı