Connect with us

Genel

Sosyal Medyanın Sahte Yüzü

Sosyal Medyanın Sahte Yüzü

İnsanlar hayatları boyunca pek çok şey yapmak isterler. Bu istekler farklı alanlarda kendini gösterir. Bazen yapılan işin başka bir şeyle değişmesi, bazen daha güzel veya yakışıklı görünmek, bazense her haliyle farklı bir hayat yaşamak gibi hayaller kurulur. Ancak şartlar her zaman gereken imkanı tanımaz ve bazı isteklerin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Böyle zamanlarda insanlar kendilerini mutsuz hissetmeye başlar. Mevcut durumlarından kurtulma arzusu duyarlar. Bu durum kişileri alternatif yollar aramaya iter.

Sosyal Medya Neden Çok Kullanılıyor?

İnternet üzerinde bulunan sosyal medya platformlarında kullanılan sanal uygulamalar, piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana sürekli olarak kendini yeniledi ve sayısını artırdı. Dünya genelinde kullanım oranı farklılık gösterse de pek çok ülkenin azımsanamayacak sayıda vatandaşı, her geçen gün sanal uygulamalarda üyelik oluşturuyor. Sosyal medya üzerindeki bu alanlara katılımın kolaylığı, başka insanların hayatlarına tek tuşla ulaşabilme hızı ve yeni arkadaşlıklar edinebilme gibi özellikler kişileri bu platformları kullanmaya iten sebeplerin başında yer alıyor. Özellikle profil sahipleri takipçileri yüz, bin, milyon gibi sayılara ulaştığında bu alanlarda geçirdikleri zamanı artırıyorlar.

Sosyal Medyadaki Hayatlar Ne Kadar Gerçek?

İnsanlar üye oldukları her bir uygulamada farklı içerikler görme imkanı kazanır. Gördükleri her görsel, işitsel araç onlarda bir takım etkiler bırakır, ancak başka insanların hayatlarını dışarıdan izleyebilme olanağı kimi zaman insanları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durum kendi hayatlarında beğenmedikleri, değiştirmek istedikleri alanları fark etmelerine neden olur ve bu nedenle bir takım sahte içerikler yaratmaya başlarlar. Sanal platformların en temel özelliği, kişilerin profillerini istedikleri gibi düzenleyebilmeleridir.

Gelişen teknolojik imkanlar, kullanıcıların profil oluştururken bazı müdahalelerde bulunmasına olanak sağlar. İnsanlar artık kendilerini daha uzun ve daha zayıf olarak şekillendirebilir. Bunun yanında evinde oturan bir kişi, küçük hileler yaparak kendini çok başka bir yerde gösterebilir. Ten, saç ve göz rengi ile oynayarak olduğundan çok başka bir insana dönüşebilir. Duygu durumu kötü dahi olsa, çok mutlu gibi göründüğü bir fotoğrafını paylaşarak takipçilerine iyi bir izlenim bırakma kaygısına düşebilir. Kişiler sanal ilgi yaratacağını düşündükleri her şeyi kendi istekleri doğrultusunda biçimlendirip, sunabilir. Tüm bu durumlar insanların olduklarından tamamen farklı algılanmasına ve gerçekte var olmayan bir hayatın yaratılmasına neden olur.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı