Connect with us

Genel Kültür

Sosyal Medya ile Değişen Kültür

Sosyal Medya ile Değişen Kültür

Sosyal medya teknolojinin bize sağladığı ve gittikçe genişleyen bir bilgi paylaşım platformudur. Günümüzde sosyal medya deyince aklımıza birçok ağ ve kanal gelmektedir. Bunların en yaygını sadece sohbet için kullanılan ağlardır. Sosyal Medya kullanım yaşının gittikçe küçülmesi ve buna bir kısıtlama getirilmemesi istenilenin dışında, genel olarak yararlı olmayan şeyler üzerinde kullanılmasına yol açmıştır.

Paylaşım Ağları ve Paylaşılanlar

Günümüzde insanların birçoğu sosyal medya kullanmaktadır ve hatta sosyal medya kullanmayan kişiye farklı bir gözle bakılıp kullanmaya zorlanmaktadır. İnsanlar sosyal medyayı genel olarak fotoğraf ve duygu paylaşımı için kullanmakta ve bilgi paylaşımı sosyal medyanın en az yararlanılan kısmı olmuştur.

Fotoğraf paylaşımlarıyla dışarıdaki insanlara ne kadar mutlu olunduğu ya da ne kadar lüks içinde yaşanıldığı mesajı verilmekte ve sürekli olarak özendirilmektedir. Gidilen mekanlar, özel olması gereken evlerin odaları, yenilen yemekler, sahip olunan çocuklara kadar paylaşım yapılmaktadır. Yapılan paylaşımlar bir noktadan sonra öyle bir noktaya gelir ki insanlar mahrem olaylarını bile paylaşır. Buna yatak odası paylaşımları da girer.

Kültürün Yozlaşması

Değişen dünyada sürekli olarak yenilenmek ve değişime ayak uydurmak gerekir. Günümüzde değişim sadece “öyle göstermek, mış gibi yapmak “ üzerine kuruludur. Öncelerde kültür olarak yediğimiz yiyeceği başkası özenmesin diye saklarken sosyal medya sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanlara gösterecek kadar değişim olmuştur.Kültür denilen şey bir milletin değerleri ve önemsediği duygularıdır.

Kültürün yozlaşması ile birlikte bir millet birçok şeyini yavaş yavaş kaybeder. Eskilerde yani bundan çok değil yirmi yıl öncesine kadar birçok şeyin yapılırken diğer insanların da düşünülmesi bir milletin değeridir. Bu duyguyu yavaş yavaş kaybetmek de birçok etkenle birlikte sosyal medyanın bize kaybettirdiklerindendir. Kültürümüzün yozlaşmaya başlaması elbette sadece sosyal medya yüzünden değildir fakat büyük pay sosyal medyanındır.Sosyal medya sayesinde yanlış olan birçok şey doğru olarak gösterilmekte ve yapılmasını yanlış olarak düşünen kişilere de yobaz gözü ile bakılmaktadır. Bu da toplum tarafından sosyal medyaya karşı çıkanlara psikolojik baskı yapılmasıdır. Sosyal medyayı yanlış kullanım öyle seviyelere ulaşmıştır ki altı yaşında oyun çağında olan bir çocuğun sosyalmedya da herhangi bir hesabının olması bile bunun bir kanıtı niteliğindedir.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı