Connect with us

Sağlık

Duruş Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Duruş Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Duruş bozukluğu kişilerin sosyal ve psikolojik hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Kalıtsal ya da çevresel etkenlere bağlı olarak oluşabilen duruş bozukluğunun sebepleri nelerdir? diye araştırıldığında bu rahatsızlığın oluşmasında pek çok nedenin etkili olduğu görülmektedir.

Duruş Bozukluğunu Oluşum Nedenleri

Zaman içerisinde ortaya çıkan duruş bozukluğu kalıtsal nedenlere bağlı olarak doğuştan gelebilmekte, ya da sosyal hayatta yanlış hareketlerin tekrarlanması sonucu oluşabilmektedir. Duruş bozukluğunun oluşmasına neden olan faktörler arasında, daha önceden geçirilmiş olan travma ve kazalar, çocukluk yıllarında ağır sırt çantalarının tek omuzda taşınması, büyüme döneminde olan çocukların duruşlarına yeteri kadar özen göstermemesi, iş ortamında ki kişilerin uzun süre sandalye üzerinde yanlış pozisyonda oturması, farklı meslek gruplarındaki kişilerin günlük olarak yapmış oldukları yanlış duruş işlemleri, günlük olarak kullanılan giysilerin çok sıkı ve yanlış şekilde seçilmesi ve sürekli yanlış şekilde egzersiz yapmak gibi faktörler bulunmaktadır.

Duruş Bozukluğunun Giderilmesi

Kalıtsal olarak meydana gelen duruş bozuklukları bireylerde yaşın artmasına bağlı olarak daha kötü hale gelebilmektedir. Sosyal yaşantıda yapılan yanlış hareketlere bağlı olarak gelişen duruş bozuklukları ise bu alışkanlıkların terk edilmesi sonrası düzeltilebilmektedir. Hastalara yönelik olarak düzenlenen egzersiz programları, belirli ortopedik malzemelerin kullanımı ve duruş bozukluğuna neden olan yaşamsal alışkanlıkların terk edilmesi sayesinde duruş bozukluklarının çoğunluğu büyük oranda tedavi edilmektedir. Nadir olarak bazı durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kamburluk Tedavileri Nelerdir?

Lotus Duruşu Nasıl Yapılır?

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı