Connect with us

Sağlık

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Vücudunuzun olması gerekenden daha farklı bir şekilde durması olayına duruş bozukluğu denilir. Duruş bozukluğu ailevi etkenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi günlük yaşantılar sırasında yanlış yapılan hareketlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Vücudun olması gerekenden daha kambur gözükmesi veya belin daha çukur halde olması duruş bozukluğunu ortaya çıkarabilmektedir. Duruş bozukluğu olduğu ortaya çıkan kişilerin yapmaları gereken bazı şeyler vardır ve bunlar sayesinde bozukluk ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden de duruş bozukluğu nasıl düzelir? Soruları oldukça çok sorulup cevap aranmaktadır. Şimdi bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. İlk olarak duruş bozukluğu için yaşam standartlarının düzeltilmesi gerekir.

Masa başında çalışan bir kişi duruş bozukluğu sorunu yaşıyorsa öncelikli olarak oturma şeklini düzeltmelidir. Masa ve sandalyesini vücut yapısına uygun olarak ayarlamalıdır. Yatış pozisyonunun da doğru olması gerekmektedir. Bunun için duruş bozukluğu olan kişiler sırt üstü veya yan yatarak bozukluğu giderilmelidir.

Duruş bozukluğu ağır kaldırma sonucunda da oluşabileceği için kasların güçlendirerek ağır kaldırmaya karşı direncin artması sağlanabilir. Fazla kilo almanın da önüne geçmek duruş bozukluğunu düzeltmeye yarayan yöntemlerdendir. Düzenli yapılacak egzersizlerde yararlı olabilmektedir.

Duruş Bozukluğu Belirtileri

Duruş bozukluğu eğer genetik bir durum yoksa eğer çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden bazıları şunlardır; kol ve omuz ağrıları, baş ağrıları, bacak ve diz ağrıları, kasların yorgun ve kuvvetsiz olması, el ve ayak bileklerinde ortaya çıkan ağrı, omuzların dik olmaması, sinir sıkışmaları ve kambur durmak gibi şekillerde kendini belli etmektedir.

Duruş Bozukluğuna Karşı Alınabilecek Erken Önlemler

Duruş bozukluğu yaşamamak için öncelikle çocuk yaşlarda spor yapmaya başlamak gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı bir vücuda sahip olunabilmektedir. Çocuk yaşlarda alınan doğru duruş eğitimleri ileriki zamanlarda için önemlidir. Çocukların doğru duruşu öğrenmesi gerekmektedir. Okul çantalarını ağır olmasının önlenmesi de erken yaşta duruş bozukluğu yaşamanın önüne geçilmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe bu bozukluğun düzelme olasılığı azalmaktadır. İş hayatında oturma şeklinize ve arada bir hareket etmenize, mola vermenize dikkat etmek duruş bozukluğu ortaya çıkmadan önlenmesine yarar sağlayabilmektedir.

Okumaya devam et
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı