Connect with us

Anne & Çocuk

Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Anne babaların çocukları konusunda en çok zorlandıkları dönemlerden birisi de okul dönemidir. Çünkü ev ortamına, aile ortamına alışan bir çocuğun, okul ortamına alışması biraz zaman alabilir. Hele bir işin içine dersler, sınavlar, karne notları girdiğinde, çocuklar çok daha fazla zorluk çekebiliyorlar. Bu dönemde; çocuklarla yanlış şekilde iletişim kurulması, aşırı tepki gösterilmesi, yıkıcı konuşmalar yapılması onları olumsuz yönde etkiliyor. Peki, çocuklara karne konusunda nasıl davranmalı? Çocuklara karne tepkisi verirken nelere dikkat etmeli?

Başarı Kavramına Yanlış Anlamlar Yüklemekten Kaçının

Anne babaların; eğitim öğretim döneminde, karne konusunda yaptıkları en büyük ve en önemli yanlışların başında başarının karne baz alınarak ölçülmesidir. Bu davranış; çocuğun kendisini yetersiz hissi, çalışma isteğinde azalma, motivasyon problemi gibi sorunlara neden olur. Bunun yerine doğru bir iletişim yöntemi belirleyip, uygun bir şekilde konuşulması, çocuk üzerinde de olumlu katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuzu Etiketlemeyin

Ailelerin çocuklar konusunda yaptığı bir diğer hata; sadece okulda ki durumunu göz önünde bulundurup, çocuğunu başarılı ya da başarısız diye nitelendirmeleri. Bu davranış; çocukları dar bir alana ve kısır bir döngü içine hapsetmektir. Çocuğunuzun okul dönemi boyunca yaptığı çalışmaları, göstermiş olduğu çabayı önemsemez, sadece aldığı notlara odaklanırsanız, alınacak düşük bir not karşısında öfke, kırıcı konuşmalar, kaygı gibi olumsuz duygular içine girebilirsiniz.

Problemin Ne Olduğunu Anlamaya Çalışın

Çocuğunuzun; sınavdan düşük not alması ya da karnesinde zayıf notların olması, belki de sizin bilmediğiniz bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu, sınav kaygısı, depresyon ve bunun gibi birçok neden de okul döneminde istenmeyen sonuçlar alınmasına neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken şey; ilk önce problemin tespit edilmesidir.

Yıkıcı Tutum Ve Tepkilerden Uzak Durun

Okul döneminde alınan notlar veya sınav sonuçlarına göre; bazen bilerek, bazen de bilmeyerek gereğinden fazla veya yıkıcı bir biçimde tepki gösterilir. Bu durum çocukların psikolojisi üzerinde son derece olumsuz bir etki yaratır.

Karnesinde Zayıf Notu Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

– Tek iletişim şeklinin sınav ya da karne notları, derste ki durumu, aldığı sonuçlar olmamasına özen gösterin.
– Sınavdan düşük not almasının sebeplerini araştırın ve bu konuda çözüm yolunu çocuğunuzla birlikte belirleyin.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı