Connect with us

Anne & Çocuk

Çocuklara Temel Ahlaki Davranışları Kazandırmak İçin Neler Yapılır?

Çocuklara Temel Ahlaki Davranışları Kazandırmak İçin Neler Yapılır?

İlk olarak çocuğa belirli yaştan itibaren sofra kurallarını, özellikle dinleme ağırlıklı söz davranışlarını ve sevgiyi öğretmelidir.

Bunları Nasıl Öğretirim?

Sofra kuralları olarak ilk önce yemeği ağzı kapalı çiğnemesi gerektiğini ve yemek yerken konuşmayacağını öğretin. Bu sırada her hangi bir hata yaparsa onu uyarın ve bir daha yapmamasını söyleyin. Daha sonra düzgün bir şekilde yemek yediğini gördüğünüz zaman onu ödüllendirin. Çocuk bu sayede düzgün davranışlarının iyilikle karşılandığını anlayacaktır ve mutlu olacaktır.

Diğer bakacağımız nokta ise Sevgi ve dinleme; Her hatasında onu uyarmayın ve azarlamayın. Çocuk sevgiyle karşılanmalıdır. Sevgi onun için, O yaştaki bir çocuk için en büyük manevi histir. Çocuğa sevgiyle yaklaşıp sevgiyle dinlemeyi öğretin. Siz konuşurken çocuk lafınızı keser ve sana söylemek istediğini söylediğinde siz onu sonuna kadar dinleyin. Sonra ona lafınızın kesildiğini söyleyin ve siz konuşurken onun konuşmaması gerektiğini söyleyin.

Sevgi En Büyük Ahlaktır

Sevgiyle yaklaşılan çocukların çoğu iyi kalpli temiz çocuklardan oluşurlar. En büyük hatasında bile kızmayın ama bu uyarmayın da demek değil. Çocuklar ne yaptığını tam bilemiyor. .Sevgi en büyük ilaçtır. Bu ilacı kullanan elbette iyi biri, ahlakı temiz insan olacaktır.

Her Şey Bir Oyunla Başlar

Çocukların en büyük zevki oynamaktır. Çocuklar oynayarak, düşerek, kalkarak öğrenirler. Çocuğunuza yapması gereken davranışları her zaman oyunlar ile öğretin. Bu sayede çocuk oynarken hem öğrenir hem eğlenir, mutlu olur.

Eğitici Çizgi Filmler

Çizgi filmler çocuklar için en büyük eğlence kaynaklarından biridir. Çocuk öğrenir ve eğlenir. Eğitici çizgi filmler bu noktada devreye girer. Genellikle görgü kuralları olmak üzere birçok konuda eğitim verirler. Çocuklarınızda bu çizgi filmleri izlediğinde ne yapması gerektiğini öğrenecektir. Çizgi film karakterlerine özenip onları taklit edecektir. 

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı