Connect with us

Sağlık

Menopoz Sonrası Kanamalar Normal midir?

Menopoz Sonrası Kanamalar Normal midir?

Kadınların yumurtalıklarında başlayan olgunlaşma sonrasında her ay düzenli şekilde adet görmesi beklenir. Adet görmesi doğurganlık ve yumurtlamanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için en önemli şartların başında gelir. Bazen erken yaşlarda olabileceği gibi genelde 50 yaş üzerine gelen kadınlar da ise menopoz dönemi başlar. Menopoz kadının artık adet görmemesi olarak basit şekilde tanımlanır. Normal bir süreç olduğundan dolayı kadınlar tarafından olumsuz karşılanmazken yine de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bazı durumların habercisi de olabilir. Menopoz sonrası kanamalar normal midir? Şeklinde sıklıkla sorulan soruların cevabı ise bir kaç açıdan incelenebilir.

İyi Nedenler

Hemen hemen 6 ay gibi bir süre adet kanaması olmadan hayatına devam eden kadın birden ara kanama ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumun altında yatan nedenler ise iyi ve kötü nedenler olmak üzere iki grupta değerlendirilir. İlk olarak sık görülen nedenler arasında alınan hormon ve menopoz ilaçları sayılabilir. Hormon ilacı olmasından dolayı ara kanamaya neden olmuş olma ihtimalleri her zaman düşünülen bir durumdur. Diğer neden ise iyi huylu hastalıklardan kaynaklanmasıdır. Ara kanama görülmesi halinde yine de doktorunuza başvurmanız ve kontrol ettirmeniz önerilir.

Olumsuz Durumlar

Ara kanamalar olmasında en olumsuz nedenler arasında ilk olarak polip veya vajina kanseri denen hastalıklar gelir. Aynı zamanda rahmin ağzında bir yara olması veya rahim kanalında bir tümör olması da aynı şekilde kanamaların olmasına neden olur. Yumurtalıklarda gelişen hormonal bir durum bile ileri seviyede kanamalara neden olabileceğinden dolayı kontrol ettirilmesi erken önlem alınması açısından son derece önemlidir. Bu sayede olumsuz durumlarla karşılaşılma olasılığı da büyük oranda engellenmiş olacağından dolayı oldukça titiz davranılması gerekir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı