Connect with us

Sağlık

Kuşpalazı Hastalığı Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Kuşpalazı Hastalığı Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Halk arasında kuşpalazı olarak bilinen difteri hastalığı genellikle 2 ile 5 yaş arası çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Peki, kuşpalazı hastalığı nedir? Tedavileri nelerdir? Kuşpalazı hastalığına sebep olan mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve deriye tutulması sonucu ölümle sonuçlanabilecek ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca hastalık vücutta koruyuculuk oluşturmadığı için hastalığa yakalananlar tekrar hasta olabilirler. Hastalık kişilere, hasta ve taşıyıcı kişilerin hapşırığı, öksürüğü gibi nedenlerle damlacık yoluyla ya da vücudun sekresyonları ile temas ile bulaşır.

Kuşpalazı hastalığı belirtileri nelerdir?

Kuşpalazı hastalığının belirtileri hastalığın etken maddesi olan mikroorganizmanın tutulumu olan bölgeye göre deride olduğunda cilt renginde solgunluk ve morluk, boğazları tuttuğunda boynun iki tarafında şişlik, yutkunmada zorluk, solunum zorluğu, damakta şişme bunun yanında kusma ve kalp ritminde artış gibi belirtiler görülebilir.

Kuşpalazı hastalığı nasıl tedavi edilir?

Difteri yani kuşpalazı bulaşıcı bir hastalık olduğu için öncelikle hasta kişiler sağlıklı kişilerden ayrılır. Daha sonra hasta kişiden boğaz kültürü alınır ve kültür sonucuna göre antitoksik ve antibiyogram tedavisi başlanır. Hastalar hastaneden ayrılmadan önce mutlaka aşılama yapılmalıdır ve bu aşılamalar 10 yılda bir rapel doz uygulamalıdır. Sağlık bakanlığı aşı takviminde karma aşı içerisinde yapılan difteri aşısı yaklaşık % 95 oranında koruyucudur. Bunun yanında hastalık boğazda tutulum sergiliyorsa az konuşmak, tutulumun olduğu bölgeye ıslak bez uygulamak tedaviye destek olur. Ayrıca hastalar iyileşene kadar akışkan çorbalar, doğal meyve suları ve hoşaf gibi hafif yemekler tüketmelidir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı