Connect with us

Gezi Rehberi

Gelibolu Gezi Rehberi

Gelibolu Gezi Rehberi

Gelibolu Gezi Rehberi

Gelibolu, Türkiye’nin Marmara bölgesinde bulunmaktadır ve Çanakkale şehrinin ilçelerinden birisidir. Gelibolu, tarihi açıdan çok önemli bir yere sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihin ilk dönemlerinde Galli Polis olarak adı geçmiştir. Daha sonra isim Türkçeye uyarlanarak Gelibolu adını almıştır. Çanakkale Savaşı Gelibolu ilçe sınırları içerisinde gerçekleşmesinden dolayı özellikle her yıl düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin olduğu gün Gelibolu’ya birçok kişi ziyarete gelmektedir. Ayrıca İstanbul’a yaklaşık olarak bir saatlik mesafede bulunmasından dolayı da İstanbul halkı için oldukça fazla ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Gelibolu Gezilecek Yerler

Tarihi ve manevi özellikleri bakımından çok değerli olan Tarihi Gelibolu yarımadası görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Burada tarihi Gelibolu Milli Parkı bulunmaktadır ve içerisinde birçok anıt mezarlar bulunmakta ayrıca savaşın gerçekleştiği alan da burada bulunmaktadır. Osmanlı döneminde kurulan Gelibolu Kalesi, Gelibolu merkezde yer almaktadır. Dünyada yapılmış olan en büyük Mevlevihane Gelibolu’nda bulunan Gelibolu Mevlevihane’sidir.

Osmanlı döneminde askerlerin namaz kılıp dinlenebilmesi amacı ile inşa edilen Gelibolu Namazgahı da en büyük namazgahlardan birisidir. Fener yolunda Bayraklı Baba Türbesi bulunmaktadır. Bu türbe yöre halkı tavafından adak adamak için tercih edilen yerlerdendir. Ayıca Fener Yolu’nda, Allah’ın özelliklilerini taşındığına inandığından dolayı şehit edilen Hüseyin Bin Mensur’un türbesi bulunmaktadır. Bu türbenin adı Hallaç-ı Mansur türbesidir.Tarihin en büyük savaşlarından birisinin gerçekleştiği Gelibolu’nda savaştan kalma kalıntıların ve anıtların sergilendiği Gelibolu Savaş Müzesi, şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu müzede savaş sırasında kullanılan aletler, silahlar, toplar, tüfekler, bardaklar hatta mektuplar da ziyaretçilere sergilenmektedir.

Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans askerlerinin engellenmesi amacı ile yapılmış olan Kilithabir Kalesi Gelibolu’nda bulunmaktadır. Bu kalenin anlamı denizin anahtarı demektir.

Yaklaşık olarak 400 metre uzunluğunda bulunan Hamzaköy Plajı da şehir merkezine sekiz dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen en güzel plajlardan birisidir.

Gelibolu Nerede?

Gelibolu, Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Çanakkale iline bağlı olan bir ilçedir. Çanakkale Boğazı ve Marmara denizine kıyısı bulunmaktadır.

Gelibolu Ne Zaman Gidilmeli?

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise serin ve yağışlı olarak geçmektedir. En sıcak ay ağustos ayı, en soğuk ay ise ocaktır. Gezi düzenlemek için, 18 Mart Şehitleri anma günü münasebetiyle en uygun mevsim ise bahar ayıdır.

Gelibolu Nerede Kalınır?

Yılın her döneminde yerli ve yancı turistler tarafından tercih edilen bölge olduğundan dolayı kalacak yerler de çeşitlilik göstermektedir. En kalabalık zamanı 18 Mart dönemine denk gelen tarih olmaktadır. Birçok otel, motel, pansiyon ve apart daireler bulunmaktadır.

Gelibolu Gece Hayatı

Gece hatayı çok gelişmemiştir. Fakat canlı müzik yapan mekanlar da bulunmaktadır. Aileniz ile hoş geçirebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Sınırlı sayıda olmakla birlikte barlar da şehir merkezinde bulunmaktadır.

Gelibolu Yakınında Troya Ören Yeri

Ulusal Mimari Tasarım Yarışması’nda uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçilen, dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olan olan Troya Müzesi, 2018 Troya Yılı’nda Ekim ayı içerisinde ziyarete açılmıştır. Gelibolu yarımadasına gitmişken Troya müzesini görmeden olur mu tabiiki de olmaz. Tavsiyemiz burayı da muhakkak ziyaret etmeniz.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı