Connect with us

Sağlık

Denizde ve Havuzda Kontak Lens Kullanılır mı?

Denizde ve Havuzda Kontak Lens Kullanılır mı?

Kontak lens kullanımı, estetik kaygılar ve kullanım kolaylığı sebebiyle her geçen gün artmaktadır. Yaz ayları ile beraber lens kullananların aklına denizde ve havuzda kontak lens kullanılır mı? Sorusu gelmektedir. Lens kullanımı kişilerin hayatını kolaylaştırsa da hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde göz hastalıklarına sebep olabilir. Bu sebeple lens takmadan önce ellerimizi yıkamalı ve dezenfekte etmeliyiz. Lens kullanırken elimizi sürekli gözümüze götürmek veya makyaj malzemeleri gözümüzün iltihap kapmasına neden olabilir.

Havuz veya Denize Girerken Nelere Dikkat Edilmeli

Havuz veya denize lensle girmemeye özen gösterilmesi gerekir. Havuz veya deniz suyunun içerdiği bakteriler lensinize bulaşabilir ve gözü tahriş edebilir. Aynı zamanda lens gözünüze yapışık olmadığı için gözünüzden çıkarak kaybolabilir. Bu sebeple yine de lens kullanmak istiyorsanız, havuza veya denize girerken su geçirmeyen gözlüklerden kullanabilirsiniz. Ayrıca bu gözlüklerin UV korumalı olması güneşin gözünüze zarar vermesini de önlemiş olur. Bunun dışında günlük lensler de kullanılabilir. Bu lensler günün sonunda atılmalı, tekrar kullanılmamalıdır.

Deniz veya Havuza Makyajla Girmeyin

Deniz veya havuza girerken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise, makyajla denize girmemektir. Gözünüzde makyaj varken lens ile denize girdiğinizde, akan makyajınız gözünüzle lens arasına birikir ve gözünüze zarar verebilir. Lensler her kullanımdan sonra mutlaka solüsyonu içinde bekletilerek temizlenmelidir. Kullandığımız lens kutuları ne kadar temiz olsa da bakteri barındırabilir. Bu sebeple lens kutuları da kaynar suda bekletilerek temizlenmelidir. Yazın lens kullanımında hijyene özellikle dikkat edilmeli, deniz ve havuza lensle girilmemelidir. Lens kullanırken gözünüzde, batma, bulanık görme, kızarıklık gibi belirtilen varsa derhal lens kullanmayı bırakarak, bir doktora gitmekte yarar vardır. Göz hastalıkları ciddiye alınmazsa, gözün kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı