Connect with us

Spor

Karnitin / L-Carnitine Nedir?

Karnitin / L-Carnitine Nedir?

L-Carnitine formülü C7H15NO3 olan, yani 7 Karbon, 15 Hidrojen, 3 Azot oksitten oluşan bir bileşiktir. Yağ yakmada, ödem atmada ve enerji arttırmada yardımcı olur. Kaslarda ve beyinde depolanır.

Definasyona girenlerin en büyük yardımcısıdır. Karnitinin asıl amacı hücrelerdeki yağları yine hücrenin bir organeli olan mitokondriye taşıyarak parçalanmasını sağlamak ve enerji elde etmektir.

İnsan vücudunda bir miktar üretilse de bu zayıflamak için yeterli değildir. Zayıflamak için 3 basit şey vardır sıkı bir diyet, akıllı bir kardiyo programı ve Karnitin.

Karnitinin Vücuttaki Etkileri

Karnitinin Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

 • Vücuttaki yağ asitlerinin mitokondriye taşınması sonucu oluşan ısı artışı
 • Vücutta oluşan yüksek ısıdan dolayı fazla terleme
 • Enerji artışı ve normal bir güne göre daha geç yorulma
 • Uzun süren tokluk
 • İştahta azalma
 • Beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayarak konsantrasyonu arttırma

Karnitin Barındıran Besinler

Karnitin Barındıran Besinler Nelerdir?

En çok kırmızı ette (100-220mg/100g) olmak üzere, beyaz etlerde (6-30mg/100g), deniz ürünlerinde (6-20mg/100g), süt ve süt ürünlerinde (1-10mg/100g) bulunmaktadır.

The American Journal of Clinical Nutrition’un yaptığı bir araştırmaya göre vejetaryen kişilerin kanlarındaki Karnitin miktarı normal insanlara göre daha düşük düzeyde. Sporcular dışında vejeteryan kişilerde ek takviye olarak Karnitin kullanabilir böylece alınan eksik Karnitin miktarından dolayı oluşan halsizliğe son verebilirler.

Karnitinin Yan Etkileri Nelerdir?

Alınması gereken dozdan daha fazla alınırsa oluşabilecek etkiler şunlardır;

 • Baş ağrısı
 • Aşırı terleme
 • İshal ya da bağırsak bozuklukları
 • Karaciğer yağlanması
 • Böbrek taşı

Bunların önüne geçmenin yolu uzun süreli olarak ve dozunuzu aşarak kullanmamaktır. Diyabet, siroz, böbrek rahatsızlığı ya da kalple ilgili sorunları olanlar önce bir doktora danışmalılardır.

Karnitin Zararlı Mı?

Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söylemekte fayda var. Su içmek bile abartılırsa su zehirlenmesine sebep olabilir. Karnitin normal (hastalığı, bir alerjisi olmayan) insanların ihtiyaç duyduğu bir besindir. Kullanımı sonucu performansta ve yağ yakımında artışlar görülür, konsantrasyonda artışlar görülür. Ama asla filmlerdeki gibi düşünülmemelidir. Karnitin bir ihtiyaç olduğu gibi ek takviye olarak alındığında sizi Superman yapmaz. Sadece vücudunuzda fark edeceğiniz miktarda artışa sebep olur. Bu artışı yeterli bulmayanlar dozlarını aştıkları için yan etkilerle karşılaşmaktadır. İntihar edecekmiş gibi kullanılmadığı sürece yan etkilerle karşılaşmadan ek olarak normale göre daha da sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Protein Tozu Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı