Connect with us

Sağlık

Yazın Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Yazın Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Yaz aylarında vücut sıcaklığının artmasına bağlı olarak, vücudun enerji ihtiyacının artması ve metabolizmanın hızlanması ile beraber çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyulur. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için de gerekli olan bu vitaminler, günlük kullanımda sağlık açısından fayda sağlarlar. Yazın alınması gereken vitaminler nelerdir? sorusuna cevaben, D vitamini ve A vitamini sayılabilir.

D Vitamini

Vücutta güneş ışınları yardımı ile sentezlenen bir vitamin türü olan D vitamini, kış aylarında sürekli kapalı olan ortamlarda bulunmaktan ve kapalı kıyafetler giymekten ötürü gerilemektedir. Yaz aylarının gelmesi ve güneşin yüzünü göstermesi ile berber vücutta alımı sağlansa da istenilen dengeye ulaşabilmek için takviye gerekir. Süt, yumurta ve mantar içerisinde yer alan D vitamini ile bu gıdalardan alım yapabilmek mümkün olur. Soya sütü de tüketilebilecek gıdalardan bir tanesidir.

A Vitamini

Yaz aylarında vücuda direk gelen ultraviyole ışınlar, hücrelere zarar vererek cilt kırışıklıklarının oluşmasına neden olurlar. Bu durumun önüne geçebilmek için yaz aylarında alınması gereken A vitamini, sadece cilt problemlerinde değil, aynı zamanda görme bozuklukları ile bağışıklık sisteminde de vücuda fayda sağlar. Kırmızı et, balık ve yumurta gibi hayvansal gıdaların içerisinde yer alan A vitamini, kırmızı biber, kayısı ve kavun gibi gıdalardan da elde edilebilir. Bitkisel ve hayvansal gıdaların bir çoğu tüketilerek bu vitamin alımı sağlanır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı