Connect with us
Yapay zeka

Teknoloji

Yapay Zeka Öldürüyor mu?

Yapay Zeka Öldürüyor mu?

YAPAY ZEKA

 Hızla değişen dünyada 1822’de hayatımıza giren bilgisayarla beraber teknoloji olağanüstü gelişmeler kaydetmeye başladı. Halk arasında ‘abaküs’ ‘hesap makinesi’ gibi adlandırılan ve son derece basit işlerde kullanılan ilk bilgisayarlar artık insan beynine en yakın hareketleri kolayca gerçekleştirecek şekilde programlanmaya başladı. Bilgisayarların  insan beyni gibi düşünme sayısal mantık yürütme hareket konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılım ve donanımsal sisteminin adı ‘Yapay zeka’. Teknoloji dünyasında büyük yankılar uyandıran ve hayatımızı her açıdan hızlandıracağını düşündüğümüz bu sistemin yaratacağı olumsuz senaryolardan bahsetmek gerekir.

YAPAY ZEKA YOK EDİYOR

 Dünya üzerinde küresel işsizlik oranının yüzde 6 ları bulduğu yani 192 milyondan fazla kişinin işsizlikle mücadele ettiği düşünülürse yapay zekanın yakın gelecekte insanların hayatlarını idame ettirmek için yaptıkları mesleki faaliyetlerini kendilerine ihtiyaç duymadan kolayca yapması ekonomik bunalımların ve işsizliğin artması önündeki tüm engelleri kaldıracak. İnsanlık tarihinin en büyük bilimsel girişimi olarak kabul edilen ve yaşamın bütün alanlarını temelden değiştirme potansiyeline sahip bu gelişmeyle beraber sadece işsizlik değil tümüyle gereksiz hale gelme değersizleşme ve sistemin dışında kalma gibi psikolojik etkiler de insanları olumsuz yönde etkileyecek. Ayrıca insan duygularından emeğinden ve özverisinden uzak tasarlanan yapay zekalarda sistemsel bir hata anında ülkede ve şirketlerde büyük kayıplar meydana gelecek. Örneğin silah sisteminde meydana gelecek bir arızayla tüm orduya zarar verilebilir. Yani büyük umutlarla ürettiğimiz silahı karşımızdakilere değil kendi kendimize doğrultuyor olabiliriz.

Devamlı güncelleme ve sistemi yenileme çalışmalarıyla da ülke ekonomisine büyük külfetler getiren yapay zeka amacı dışında kullanılırsa insanlığa değil fayda insanlığı bitirme noktasına bile gelebilir. Bu durum doğal zeka ile yapay zekanın savaşı olmadan doğal zekanın yarattığı en büyük mucize olarak tasarlanmalı ve bunun için de gerekli önlemler alınmalı aksi takdirde gelecek bilimin ışığıyla aydınlanmak yerine ölümlerin karanlığıyla boğuşacak.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı