Connect with us

Sağlık

Yalancı Kuşpalazı Nedir?

Yalancı Kuşpalazı Nedir?

Yalancı kuşpalazı nedir, kuru öksürük ve ateş gibi belirtiler gösteren bir hastalıktır. Genellikle çocuklar da görülür ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Öksürük nöbetleri ile görülen bu hastalık, enfeksiyon olduğu için kendini sürekli tekrarlar. Çocuklar da havlama sesine benzer bir öksürük ile kendini gösteren bu hastalık nefes almada sıkıntılar yaşanır. En çok kış aylarında nükseden hastalık hırıltı ve yüksek ateşle devam eder. Ses tellerinde şişme meydana gelir. Bulaşıcı bir virüsün neden olduğu bilinir. Vücut direnci düşük olan çocuklar tehlikeli altındadır. Bu hastalığa enfeksiyon neden olduğu için hastanın detaylı olarak muayene edilmesi gerekir.

En Çok Kimlerde Görülür

Diğer bir adı difteri olarak da bilinen bu hastalığının tedavisinin hiç aksatılmadan yapılması gerekir. En çok bebeklerde ve 4 ile 6 yaş grubu çocuklarda rastlanır. Özellikle bu yaş grubunda alınacak en etkili önlem aşı yaptırmaktır. Yapılan aşılar ile hastalık hiç görülmemektedir. Aşı yapılmayan bireyler de hastalığın seyri bir hayli ağır ilerlemektedir. Hatta tedavisinde geç kalınan hastalar da istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Tedavi Süreci

Kuşpalazı hastalığı tedavisinde kişilere öncelikle boğaz kültürü yapılarak virüsün içeriği belirlenir. Hastanın tedavisinin hastaneye yatırılarak yapılması gerekir. Bu hastalık için hazırlanmış özel serum tedavinin ilk aşamasını oluşturur. Yapılan tetkikler sonucunda hastanın durumuna göre serum damar içinden hastaya verilir. Virüsler hastanın nefes alıp vermesini zorlaştırdığı için hastaya hava da verilir. Hastanın boğazında oluşan iltihaplar için gargaralar ve özel spreyler kullanılır. Virüsün yapısına uygun antibiyotik kullanımı hastalığın seyrini hafifletecektir. Hasta yutkunma problemi yaşadığı için de bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Vitamin değeri yüksek sulu gıdalar tüketerek vücut direncinin yükseltilmesi gerekir. Bu hastanın daha çabuk toparlanmasını sağlayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı