Connect with us

Teknoloji

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

Bilgisayarlarda çoğu zaman işe yarayan bir özellik de bilgisayarı hiç dokunmadan istenilen saatte kapatmaktır. Örneğin film izleniyorsa, film sırasında uykuya dalma ihtimaline karşı bu özellik kullanılabilir. Ya da büyük boyutlu bir dosya indirilecekse, bilgisayarın bunu gece kullanıcı uyurken yapması istenir. İşte Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma özelliği bu durumda da isteğe cevap verir ve istenilen saatte bilgisayarı kapatır.

Windows 10’da Zaman Ayarlı Kapatma Nasıl Yapılır?

Adım 1) Windows (logolu tuş) + R tuşlarına birlikte basarak ‘çalıştır’ ekranı açılmalıdır.

Adım 2) Açılan ekrana ‘cmd’ yazarak enter tuşuna tıklanmalıdır.

Adım 3) Daha sonra açılan ekrana ‘ shutdown -s -f -t 2000 ‘ yazılmalıdır. 2000 sayısının yerine bilgisayarın kaç saniye sonra kapanması isteniyorsa o sayı yazılmalıdır. Dakika değil, saniye olarak yazılmalıdır. Örneğin; bir saat 3600 saniyedir, bilgisayar bir saat sonra kapansın isteniyorsa 2000 yerine 3600 yazılmalıdır.

Adım 4) Komut yazıldıktan sonra enter tuşuna tıklamak yeterlidir. Bilgisayar istenilen süre geçtiğinde otomatik olarak kapanacaktır.

Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma Özelliğini Kullanmak Neden Önemlidir?

Bilgisayarın uzun süre boyunca açık kalması hem elektrik harcaması yönünden zararlıdır hem de bilgisayarın donanımına zarar vermesi açısından sakıncalıdır. Bilgisayar bir laptop ise bu durum piline de ciddi zararlar verir. Bu sebeplerden dolayı zaman ayarlı kapatma özelliği gerekli durumlarda kullanılmalıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı