Connect with us

Spor

Uykunun Spora Faydaları Nelerdir?

Uykunun Spora Faydaları Nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek spor için en faydalı faaliyetlerin başında gelir. Ancak, bunlara ilave olarak uykunun da spor için çok önemli olduğunu biliyor musunuz? Peki, Uykunun spora faydaları nelerdir? Sorusuna verilecek ilk cevap enerji olabilir. Her gün yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku, hem beyin hem de vücut için önemli bir enerji kaynağıdır. Tam tersi, yeterli miktarda uyumadığınız zaman, vücut ihtiyaç duyduğu melatonin hormonunu yeterince salgılayamaz. Bu hormon yeterince salgılanmadığı zaman kişi kendisini yorgun hisseder.

Uyku Performansı Artırır

Spor yapmak yüksek miktarda sıvının vücuttan terleme yoluyla çabucak atılması demektir. Ayrıca, spor yaptığınız zaman vücudunuzda bulunan aşırı yağlar kolayca dağılır. Tüm bu işlemler için vücudunuzun sürekli olarak enerjiye ihtiyacı vardır. Bunların düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan en önemli faaliyet ise uykudur. Düzenli bir uyku kişinin ruh halini düzeltir, konsantrasyonunu ve performansını artırır. Spor sonrası yorgun düşen vücudunuz faydalı gıda tüketimine ek olarak düzgün bir uyku ile enerji toplar ve kendisini adeta yenilenmiş hisseder.

Kaliteli Uyku Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar

Bazı araştırmalar yetersiz miktarda uykunun stres hormonu kortizol seviyesini artırdığını gösteriyor. Ayrıca, yetersiz uyku fiziksel aktivite ve spor esnasında enerji kullanımı için depolanan glikojen ve karbonhidrat üretimini de azaltır. Diğer yandan kaliteli bir uyku ise vücudun dinç ve enerjik olmasını sağlarken yetersiz bir uyku ise spor esnasında aşırı yorgunluk, enerji düşüklüğü ve odaklanamama gibi sorunlara neden olur. Yetersiz bir uyku, spor sonrası kişinin gün boyu kendisini yorgun hissetmesine de neden olur. Beyin dinlenemediği için vücudun kendisini sürekli yorgun hissetmesini sağlar. Bundan dolayı, düzenli spor yapan biriyseniz mutlaka yeterli miktarda uyumalısınız. Böylece kendinizi daha zinde ve daha aktif hissedeceğinizi asla unutmayın.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı