Connect with us

Sağlık

Turpun Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Turpun Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Ülkemiz de her mevsim kendine has sebze ve meyveleri yetiştirilmektedir. Yetiştirilen sebzeleri her gün yemeklerinizde, salatalarınız da kullanırsınız. Fakat kış aylarında en çok tüketilen turp yararı ve faydası çok fazladır. Turpun faydaları nelerdir? nasıl tüketilmelidir? sorularını sizler için cevaplarını vermekteyiz.

Turp Nedir?

Latince ismi Raphanus Sativus’tur. Turpgiller ailesinden gelmiştir. Başta Japonya ve Yunanistan olmak üzere dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Turp bitkisi, yumru ve yaprak halinde kök tarafından oluşmaktadır. Kullanılan kısmı ise toprağın altında bulunan yumru tarafıdır. Turp bitkisinin çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler beyaz turp (kestane turpu), kırmızı turp (fındık turpu), siyah turp (bayır turpu) 3 farklı turp çeşidi görebilirsiniz. Turpun faydaları sırasıyla safra taşını düşürür, öksürüğe iyi gelir, saçlara faydalıdır, anemiye karşı koruyucudur, adet dönemindeki ağrılara iyi gelmektedir, idrar söktürür, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığından korur, diş etlerini kuvvetlendirir.

Turp Nasıl Kullanılır?

Turp temiz olana kadar yıkandıktan sonra dış kısmındaki kabuğu bıçakla soyulur. İç kısmını ister rendeleyerek ister ince dilimler halinde doğrayarak salataların içerisinde kullanabilirsiniz. İnce yuvarlak dilimler halinde doğranıp üzerine zeytinyağı, limon ve tuz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Turpun yaprakları aynı zamanda yemek yapımın da kullanılır. 1 litre su içine 10 adet yaprak atılarak kaynatılır, kaynatıldıktan sonra yapraklar süzülerek, turp suyu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak tüketilir. Kaynatılan yaprakları da değerlendirebilirsiniz. Yaprakları ezerek romatizma ağrınız olan bölgeye koyun ve bez ile sarınız. Sağlığınıza en kısa sürede kavuşursunuz.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı