Connect with us

Sağlık

Tübeküloz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tübeküloz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk dilinde verem olarak bilinen tüberküloz belirtileri arasında kişide halsizlik, kilo kaybı, gece terlemesi görülür. Tuberculosis isimli bakterinin solunum yollarından vücuda girerek akciğerlere yerleşip iltihap gelişmesine neden olmasıdır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Tübeküloz nedir? Nasıl tedavi edilir? Konusunda kişilerin uzman doktora başvurup tedavilerinin yapılması gerekir. Hastane ortamında yapılan tedaviler daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca bu bakterinin özelliğine göre antibiyotik tedavisi uygulanır. Kişinin sigara ya da alkol kullanımı varsa derhal bırakmalıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı hastalar tek kişilik odalarda tedavi edilir. Bu hastalıkta beslenmenin önemli bir rolü vardır.

Tüberküloz Tanısı Nasıl Konulur

Hastanın şikâyeti ile birlikte tüberkülozu işaret eden akciğer grafiği çekilir. Kesin tanı için kişiden balgam kültür alınır. Hastadan alınan balgam kültürü laboratuar ortamında incelenir. Bu esnada balgam da Mycobacterium tuberculosis bakterisine rastlanır ise tanı konulur. Aynı zamanda kişi de 2 hafta geçmeyen öksürük şikâyetleri ile birlikte sırt ve döş ağrısı da belirler. Öksürük kanlı olmakla beraber bir nöbet şeklinde tekrarlar. Böyle durumlarda kişinin hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde diğer organlara sıçrama tehlikesi vardır.

Tüberküloz Nedenleri Nelerdir

Geçmişten tedavi edilemeyen bu tüberküloz artık günümüzde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tüberküloz nedenlerinin en başında kötü alışkanlıklar ve dengesiz beslenme şeklidir. Kişilerin günlük yaşamın hızına kendilerini kaptırıp bedenlerine bakmamalarıdır. Özellikle sanayileşme ve artan göçler tüberküloz hastalığının nedenlerinden biridir. Aynı zamanda kişinin vücut direncinin düşmesi ve buna bağlı olarak çalışma koşulları hastalığı tetiklemektedir. Dışarıdan ülkemize gelen göçler ile bilinmeyen virüsler ve bakteriler gelmektedir. Bu tüberküloz bakterisi solunum yolu ile insanlara geçtiği için kişinin bağışıklık sistemi savunmasız kalır. Tüm bu etkenler hastalığın ortaya çıkmasını tetkikler.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı