Connect with us

Sağlık

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı genellikle ayak tırnaklarını etkileyen çok yaygın bir enfeksiyondur. İlk aşamada, mantarlar tırnak renginin değişmesine neden olmaktadır. Daha sonra dokusunu, kalınlığını ve kalitesini kırılgan hale gelinceye kadar değiştirmektedir. Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir? Sorusuna yanıt bulunmazsa ve tedavi edilmezse, mantarlar diğer tırnaklara yayılabilmektedir.

Korunma Yöntemleri

Tırnak mantarı insandan insana veya hayvandan insana bulaşabilmektedir. Ayrıca tırnak mantarları kumdan, topraktan veya dezenfekte olmamış havlulardan bulaşabilir. Bu yüzden kirli yüzeylerle temas ettiğinizde ayaklarınızı ve ellerinizi korumak önemlidir. Olası bir enfeksiyondan korunmak için temel hijyen kurallarını uygulamalısınız. Özellikle kirli yüzeylerle temas edildikten sonra ellerinizi ve ayaklarınızı sık sık yıkamalısınız. Her zaman kendi havlularınızı kullanmalısınız. Bulaşık yıkarken eldiven giymelisiniz. Asla çıplak ayakla spor salonları ve yüzme havuzları gibi nemli alanlarda yürümemelisiniz.

Tedavi Ve Doğal Yöntemler

Tırnak mantarı tedavisinde etkili ilaçlar bulunmaktadır. Hastalığın başlama evresinde ilk olarak doktorunuza görünmelisiniz. Tedavi süreci kısa veya uzun olabilmektedir. Ancak kullanılan ilaçlar her zaman işe yaramayabilir. Tırnak mantarı tedavisinde doğal yöntemlerde kullanılmaktadır. Başlıca tedavide kullanılan yöntemler arasın da ilk olarak sarımsak yer almaktadır. Sarımsak, mantar ile başa çıkmak için kullanabileceğiniz en etkili doğal antimikrobiyal bileşenlerden biridir. Kullanılan diğer bir yöntem doğal yoğurttur, yoğurt mantarın hayatta kalması gereken çevreyi etkileyen aktif bakteri kültürlerini içermektedir. Bu sayede mantar oluşumunu yok etmektedir. Vicks solunum problemlerinin semptomlarını tedavi etmek için kullanılan bir merhemdir. Ancak insanların bilmediği antimikrobiyal özelliklerin tırnaktan etkilenmiş mantarların tedavisine katkıda bulunabileceğidir. Başlıca mantar tedavisi yöntemleri sizler için sunulmaktadır.

Kuru Ciltlilere Öneriler
Genç Görünmenin Sırları Nelerdir?

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı