Connect with us
Geleceğin En Popüler Meslekleri

Eğitim

Tercih Rehberi: Geleceğin En Popüler Meslekleri

Tercih Rehberi: Geleceğin En Popüler Meslekleri

Üniversite tercih dönemi yaklaşıyorken hem öğrenci adaylarını hem de velileri yakından ilgilendiren bir soru olan doğru meslek seçimi, gelişen teknoloji ve yeni meslek gruplarının ortaya çıkması üzerine her yıl değişim göstermektedir. Günümüzde ve gelecekte oldukça popüler olacak olan ve paraya para demeyeceğiniz meslek gruplarına gelin yakından bakalım.

Geleceğin En Popüler Meslekleri

Bu içerikte geleceğin popüler meslekleri hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

Aslında pek yeni olmayan bu meslek dalı günümüz şartları ile popüler bir hale gelmiştir. Sağlıklı ve kaliteli gıda üretiminin hakettiği önemi kazanması üzerine pek çok gıda şirketi ve fabrika bünyesinde kalifiye kişileri çalıştırmak üzere harekete geçmiştir. Bu alanda en kalifiye meslek grubu olarak görülen gıda mühendisliği de günümüzün ve geleceğin parlayan meslek dallarından biri haline gelmiştir. Bu yüzden tercih dönemi ile birlikte bu alanda meslek seçimi yapabilir ve mezun olduktan kısa bir müddet sonra iş bulabilirsiniz.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

Yine çok tercih edilen bir mühendislik dalı olan yazılım mühendisliği, gelişen teknoloji ve internet çağının en büyük getirisi olmuştur. Günümüzün dahi en çok tercih edilen ve yüksek maaş fırsatları ile çalışma imkanı bulan meslek dallarından olan bu mühendislik, web tasarım ve program yazılımcılığı üzerine uzmanlaşmanıza olanak sağlar. Geleceğin popüler meslekleri arasında önemli bir yere sahip olan bu mühendislik, üniversite tercihi yapacak öğrenci adaylarının göz önünde bulundurması gereken bir meslek dalıdır.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olan kişilerin hem ulusal kurumlarda hem de bazı uluslararası mecralarda iş imkanı yakalaması oldukça mümkündür. Devlet kurumlarında ya da özel firmalarda iş imkanı bulabilen bu lisans dalının mezunları yüksek lisans diplomaları ile alanlarında yükselme şansına da sahiplerdir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Çağımızın en parlak meslek gruplarından biri olan endüstri mühendisliği ile pek çok ulusal ya da uluslararası şirkette çalışma imkanı sizleri bekliyor. Bu bölümden mezun olan kişilerin kısa sürede yüksek maaşlı işlerde çalışması da hayal değil. Risk yönetimi, ekonomi, finans ve verimlilik üzerine çalışmalar yapan endüstri mühendisleri pek çok alanda çalışma imkanına da sahipler.

PSİKOLOJİ

Üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olan psikolog adayları gerekli olan klinik uzmanlık belgelerine ve eğitimlerine sahip olduktan sonra psikolog ünvanı ile çalışma hayatına atılabilirler. Oldukça kazançlı ve yükselmesi mümkün bir meslek dalı olan psikologluk, kişilerin özel muayene açabilmesine de olanak sağlar.

BESLENME UZMANLIĞI VE DİYETİSYENLİK

Çağımızın en büyük sorunu haline gelen obezite ile profesyonel anlamda savaşan bir meslek dalı olan beslenme uzmanlığı ve diyetisyenlik, aynı zamanda sağlıklı beslenme üzerine de çalışma alanları bulabilen bir meslek dalıdır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bu alanda uzmanlaşarak yüksek maaş ile çalışmaya başlayabilirler.

GENETİK MÜHENDİSLİĞİ

Yine çağımızın popüler mesleklerinden biri olan genetik mühendisliği pek çok alanda çalışma fırsatı yaratan bir meslek olarak kabul edilir. Genetik haritasının çıkarılması ve bu alanda çeşitli çalışmaların yapılmasını sağlayan bu dal ile pek çok iş fırsatı bulabilirsiniz.

AŞÇILIK Yeme içme kültürünün tüm dünyada benimsenmesi üzerine popüler olan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen aşçılık ile şeflik statüsüne erişerek pek çok alanda çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Aşçılık mezunları şef aşçı olduktan sonra pek çok turistik mekanda yüksek maaş ile çalışabilirler.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı