Connect with us

Spor

Temel Yoga Hareketleri Nelerdir?

Temel Yoga Hareketleri Nelerdir?

Yoga, vücudu tamamen dinlendiren ve dış etkilerden arındıran bir spor türüdür. Yogaya yeni başlayanlar için temel hareketlerin önemi oldukça fazladır. Temel hareketlerle başlayarak ve vücudu esneterek diğer hareketlere geçebilmek mümkün olur. Temel yoga hareketleri nelerdir? Sorusuna cevaben birçok farklı hareket biçimi sayılabilir. Yoga yapmaya karar verenler için en basit hareket şekilleri daha sonraki adımlara geçiş için gereklidir.

Aşağı Bakan Köpek Hareketi

Pozisyona dört ayak üzerinde başlanır. Popo havayı görecek şekilde, topuklar ise yere demeyecek şekilde pozisyon alınır. Boynu uzatmak için baş aşağı doğru eğilir. Bilek kıvrımlarının yer kenarına paralel olması gerekir. Bu pozisyonda durarak üç kere derin bir şekilde nefes alınır ve verilir. Aşağı bakan köpek hareketi ile; omuzlar, üst arka bacak kasları, alt arka bacak kasları esnetilir. Kol ve bacaklarda kuvvetlendirme işlemi uygulanır.

Ağaç Hareketi

Pozisyona ayakta ve kollar her iki tarafta düz gelecek şekilde başlanır. Ağırlık sağ ayağa verilerek sol diz bükülür. Kalçadan alınarak sol ayak sağ uyluk ve kaval kemiğinin içine yerleştirilir. Eller göğüs kısmında birleştirilir. Denge sağlanarak derin bir şekilde nefes alış verişi yapılır. Eller açılmadan önce yukarı doğru kaldırılır. Baş ve göz bir bölgeye sabitlenir. Bir kaç kere nefes alış verişi yapıldıktan sonra sakin bir şekilde başlangıç pozisyonuna doğru dönülür.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı