Connect with us

Spor

Tatilde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Tatilde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Bütün bir yıl spor yapmış olabilirsiniz. Ancak bu, tatilde spor yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Eğer uzunca bir tatile çıkıyorsanız o zaman egzersiz yapmak daha da önemli hale geliyor. Çünkü tatil boyunca yiyeceğiniz pek çok yiyecek aşırı kilo almanıza yol açabilir. Bunu önlemenin yolu ise tatilde bile basit egzersizler yardımıyla formunuzu korumaya çalışmaktır. Peki, tatilde yapılabilecek kolay egzersizler neler olabilir? İşte, hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği bu egzersizler için bazı örnekler:

Yarım Çömelme Hareketi

Tatilde yapılabilecek egzersizler arasında en kolaylarından biri yarım çömelme hareketidir. Bu hareket bacaklarınızda bulunan birçok kas grubunu çalıştırdığı için egzersiz öncesi ısınma için ideal bir harekettir. Ayrıca hareket esnasında dizlerinize binen yük de azalır. Yarım çömelme hareketi için ilk olarak ellerinizi ön tarafta bağladıktan sonra sandalyeye oturuyor gibi çömelin. Hareket esnasında sırtınız dik olmalı ve öne eğilmemelisiniz. Yaklaşık 10 saniye bekleyin ve doğrulun. İsterseniz bu bekleme süresini zamanla artırabilirsiniz.

Şınav ve Mekik

Şınav hemen her yerde kolayca yapabileceğiniz kol, omuz, bacak, göğüs ve karın kaslarınızı çalıştırmaya yarayan bir harekettir. Bu hareketi yapmak için yüzükoyun yere uzandıktan sonra ellerinizi omzunuzun hizasında açarak ellerinizin üzerinde gövdenizi düz bir şekilde yukarı kaldırın. Ayaklarınızı ise çapraz olacak şekilde birleştirip yukarı doğru kaldırın. İlk etapta bir defada 10 kez tekrarlayarak bu hareketi yapabilirsiniz. En yaygın egzersizlerden biri olan mekik hareketi ise, üst gövde ve karın kaslarınızı çalıştırmaya yarar. İnce bir minder üzerine uzanın. Ellerinizi bağlayıp başınızın altına alın. Omzunuzu ve üst gövdenizi yukarıya doğru kaldırmayı deneyin. Mekik hareketini de ilk etapta bir defada 10 tekrar olacak şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz zamanla tekrar sayılarını artırabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı