Connect with us

Spor

Spordan Sonra Tüketmeniz Gereken Yiyeceklerin Listesi

Spordan Sonra Tüketmeniz Gereken Yiyeceklerin Listesi

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli olarak spor yapmak tek başına yeterli olmuyor. Spor salonunda ya da açık alanlarda spor yapmak önem taşıyor. Ancak, beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde, formun korunması mümkün olmuyor. Uzmanlar tarafından belirlenen spordan sonra tüketmeniz gereken yiyeceklerin listesi formunu korumak isteyenler için önem taşıyor.

Kas Oluşumuna Destek

Sporun ardından kas oluşumuna yardımcı olan protein ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor. Et, tahıllar, yumurta, yoğurt gibi yiyecekler protein açısından zengin. Bu yiyecekler, yanında çok karbonhidrat olmaksızın tüketildiğinde kas yapımına yardımcı oluyor. Sporla yakılan yağların yerine kas yapısının gelişmesinde protein önemli bir rol oynuyor.

İşlenmiş ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalar, hayatınızda spor olmasa dahi sağlık açısından pek çok olumsuz sonuç yaratabiliyor. Ancak, şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Doğal olmayan şeker içeren besinlerin vücut üzerinden herhangi bir olumlu etkisi bulunmuyor. Aksine, depolanan fazla şeker kısa süre içerisinde yağa dönüşüyor. Oluşan yağlar, iç organlarda yağlanmaya ve fazla kiloya neden oluyor. İç organ yağlanması ise, organların sağlığı açısından olumsuz etki yaratıyor. Bu bakımdan ihtiyaç duyulan şekerin doğal gıdalardan alınması gerekiyor. Uzmanlar spordan sonra meyve yenmesinin önemine de dikkat çekiyor. Meyvelerin içerisinde bulunan şeker, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar. Bu nedenle, yapay şekerden uzak durulması gerekiyor. Taze sıkılmış meyve suyu da spordan sonra tüketilebilir. Bunun yanında, kinoa gibi protein açısından zengin ve düşük kaloriye sahip besinlere yönelmeniz gerekiyor. Sporun ardından 1 porsiyon muz da yiyebilirsiniz. Spor yaptıktan sonra bir şey yememek ise kasların zayıflamasına neden oluyor. O nedenle, hem aç kalmayacağınız hem de çok kalori almayacağınız şekilde beslenmeniz gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı