Connect with us

Spor

Sporcuların Bol Su İçmesinin Sebebi Nedir?

Sporcuların Bol Su İçmesinin Sebebi Nedir?

Ülkemizde spor faaliyetleri ile uğraşan kişilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. İster profesyonel ister amatör olsun sporcu kimliğine bürünebilmek önemlidir. Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek adına spor egzersizleri düzenli şekilde yapılmalı, spor öncesi ve sonrası tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda sporcuların bol miktarlarda su tükettiği görülür. Peki, sporcuların bol su içmesinin sebebi nedir?

Bol Su İçmenin Faydaları

Bir yerde su varsa yaşam var demektir. Bütün canlılarda su ihtiyacı olduğu gözlemlenebilir. Özellikle insanlarda günlük en az 3 litre kadar su tüketilmesi gerektiği uzmanların ortak görüşüdür. Vücuda yeterli miktarda su alınmadığı zaman kas zayıflıkları, böbrek hastalıkları, sinir sistemi bozuklukları, saç ve cilt kurulukları, odaklanma problemleri gibi birçok sorunla karşılaşılabilmektedir. Özellikle sporla uğraşan kişilerin normal insanlara göre daha fazla su tükettiği görülecektir. Vücudun bütün fonksiyonlarının çalıştırılması sonucunda bolca kalori yakılır ve vücut terleyerek depoladığı suyu kaybeder. Kaybedilen suyu vücuda geri kazandırabilmek adına sporcularda içilen su miktarının oldukça fazla olduğu görülecektir. Bu da sporcuların bol su içmesinin sebebi nedir? Sorusuna cevap olarak verilebilir.

Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Suyu sadece sıvı bir besin olarak görmemek gerekir. Çünkü tüketilen çoğu meyve ve sebzenin içerisinde belirli miktarlarda su bulunur. Böylece vücudun su ihtiyacı aslında besin tüketiminin desteğiyle sağlanmış olacaktır. Günde 3 litreden fazla içilen suyun böbrek rahatsızlığı, aşırı terleme, ishal, halsizlik ve hatta su zehirlenmesi gibi hastalıklara davet çıkarabileceği belirtilir. Ancak sporcularda durum daha farklıdır. Vücudun geri kazanması gereken suyun miktarı yapılan spor faaliyetinin niteliğine göre değişebilmektedir.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı