Connect with us

Spor

Spor Yaparken Çok Yoruluyorsanız İşte Sebepleri

Spor Yaparken Çok Yoruluyorsanız İşte Sebepleri

Özellikle yaz aylarında insanlar, kışın biriktirdikleri yağlardan kurtulmak isterler. Daha doğru yapanlar ise, yıl boyunca fit ve daha esnek olabilmek için belirli aralıklarla spor yaparlar. İki durum için de farklı şeyler mümkün. Spor yaparken çok yoruluyorsanız işte sebepleri

Uzun Bir Süre Spor Yapmadıysanız

Uzun bir süre spor yapmadıysanız artık bedeninizin eskisi kadar güçlü olmadığını hissedersiniz. Koşarken tıkanır, evde yapacağınız basit spor hareketlerinde bile hemen yorulur ve dinlenme ihtiyacı hissedersiniz. Bunun sebebi, bedeninizin spor temposundan uzaklaşmış olmasıdır. Öyle ki belki 3 ay boyunca doğru düzgün hareket etmemiş, kendinizi yormamışsınız. Kalbiniz de basit işlere yönelik bir tempoyla aylardır işini yapıyor. Siz birden ağır bir tempo uygularsanız kalbiniz buna hazırlıksız yakalanır ve çabucak yorulursunuz. Bunun en büyük sebebi, uzun süre spor yapmamanızdır ve yavaş yavaş daha geç yorulmaya başlayacaksınız.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kendinize ağır tempoları yıkmaya çalışmayın. Uzun süre spor yapmayan biri çok hızlı adapte olamayabilir yoğun tempoya. Birden kendinizi yormak yerine, kolay bir program ile başlayıp yavaş yavaş temponuzu arttırabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde eski enerjinizi geri kazanabileceksiniz.

Düzenli Spor Yaptığınız Halde Çabuk Yoruluyorsanız

Ne yazık ki bu durum, genellikle sağlıkla ilgilidir. Gözünüzü korkutmayın, her zaman için en doğrusunu doktorlar bilebilir. Eğer spor yaparken çok fazla yoruluyorsanız, merdiven çıkarken bile tıkanıyorsanız, üstelik bunları günlük temponuzu azaltmadığınız halde oluyorsa bir doktora gitmekte fayda var. Doktorunuzun yapacağı testler ile doğru sonuçlar ortaya çıkacaktır. Testlerin sonucuna göre doktor size bu yorgunluğun sebebini, ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini tek tek söyleyecektir. Bu süreçte spor temponuzu düşürebilirsiniz. Kendinizi fazla zorlamamanız çok önemlidir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı