Connect with us

Sağlık

Spor Sonrası Oluşan Morluklar Nasıl Geçer?

Spor Sonrası Oluşan Morluklar Nasıl Geçer?

Spor yapmak vücudu dinç tutar ve dolaşımı harekete geçirdiği için hücreleri canlı kılar. Yalnız spor yaparken usulüne uygun spor yapılmalıdır. Spor yaralanmalarını önlemek için yapılan hareketler fazla zorlanmadan yapılmalıdır. Fazla zorlamak ve ağır hareketler yapmak kas yırtıklarına ve tendon yaralanmalarına neden olur. Kaslarda oluşan yırtıklarda morarma sıklıkla görülür. Bu çok ciddi bir durum olduğu için hemen bir sağlık kuruluşuna başvuru yapılmalıdır. Peki, spor sonrası oluşan morluklar nasıl geçer? Alınacak bazı önlemler ile spor yaralanmalarının ve morlukların önüne geçmek mümkündür.

Spor Morlukları Nedir?

Spor yaparken ister istemez kolumuzu bacağımızı bir yerlere çarparız. Çarpmanın etkisiyle deri altında bulunan kılcal damarlar çatlar ve kan damar dışına çıkar. Doku altına kanama bir miktar devam eder. Daha sonra vücudun onarıcı hücreleri o bölgeye akın ederek kanamayı durdurur ve iyileşme sürecini başlatırlar. Zaman içinde deri altında ki kan yavaşça emilir ve yok olur. Ciddi yaralanmalarda doku altına fazlaca kan birikir. Bu durum hematom olarak adlandırılır. Hematom oluşması hem ağrıya hem de morluğa neden olur. Tedavisinde hematom boşaltılmalıdır.

Spor Yaralanmalarında Ne Yapılmalıdır?

Spor yaralanması olarak en çok çarpma, morluk, burkulma ve incinme görülür. Kan damar dışına çıkınca doku altı şişmeye başlar. Şişmeyi engellemek için hemen soğuk uygulama yapılmalıdır. Yaralanma sonrasında buz uygulaması ile morarma ve şişme önlenebilir. Birçok spor müsabakalarında kullanılan spreyler soğuk spreylerdir. Ezilme ve burkulma varsa uzuv askıya alınarak desteklemelidir. Ağrı kesici pomatlar sürülebilir. Yaralanmayı en aza indirmek için ısınma hareketleri çok önemlidir. Isınma hareketlerine yavaş yavaş başlanmalı ve daha sonra tempo arttırılmalıdır. Mutlaka bir spor hocası eşliğinde spor yapılmalıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı