Connect with us

Spor

Spor Öncesi L-Carnitine Kullanımının Faydaları?

Spor Öncesi L-Carnitine Kullanımının Faydaları?

Yurt dışında özellikle sporcuların kullandığı L-Carnitine, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vücutlarını daha düzgün bir şekle sokmak ve kilo kaybetmek için spor yapanlar, spor öncesi l-Carnitine kullanımının faydaları? başlıklı soruları yaygın olarak sanal alemde sormaktadırlar. Özellikle de kullananların almış oldukları başarılı sonuçlar, L-Carnitine’e olan ilginin daha da artmasını sağlamaktadır.

Spor öncesi L-Carnitine Kullanmak Faydalı Mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda, L-Carnitine’in özellikle spordan önce alınmasının daha faydalığı olduğunu göstermektedir. Spor öncesi kullanılan L-Carnitine’in şu faydaları bulunmaktadır:

1. L-Carnitine, vücuttaki yağ asitlerin daha hızlı olarak enerjiye çevrilmesini sağlamakta, böylece spor esnasında kaybedilen enerji direkt olarak yağlardan daha fazla alınmaktadır. Bu da vücut yağ oranının düşmesine yardımcı olmaktadır.

2. Vücutta yakılması en zor yağlar olan iç organların çevresinde bulunan yağlar, L-Carnitine’in sayesinde yakılabilmektedir.

3. L-Carnitine metabolizmada hızlı değişim sağladığından, spor öncesi çok önemli bir güç sağlamakta ve bu da spordan daha fazla verim alınmasını kolaylaştırmaktadır.

4. L-Carnitine, spordaki performansı arttırdığı da belirlenmiştir, ayrıca çalışan kaslardaki hidrojen birikiminden olan yanma hissi de ortadan kalkarak, daha kaliteli idman yapılmasına etken olmaktadır.

5. L-Carnitine özellikle konsantrasyon eksikliğini gidermekte ve motive etmektedir. Spor için çok önemli olan bu iki husus, spordan elde edilecek faydayı da arttırmaktadır.

L-Carnitine Ne Zaman Kullanılmalıdır?

L-Carnitine’in kana karışımından sonra etkili olmasından dolayı, spora başlamadan yaklaşık yarım saat önce kullanılması tavsiye edilmektedir. Burada spordan kasıt olarak ilk önce yapılması gereken ısınma hareketlerini de kapsamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı