Connect with us

Sağlık

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Ayakkabılar, hayatımızda çok önemli bir yere sahip aksesuarlarımızdır. Neredeyse tüm gün adeta vücudumuzun bir parçası olan ayakkabıların seçimi de son derece önemlidir. Çünkü kişinin kendini rahatsız hissettiği ve giymekten mutlu olmadığı bir ayakkabı, huzursuzluk ve mutsuzluk kaynağı olabilir.

Bu nedenle spor ayakkabısı nasıl seçilmelidir? Sorusunun cevabı oldukça önemlidir. ve her spor ayakkabısı alacak ve almayı düşünen kişinin uyması gereken şartlar vardır.

Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İnsanlar spor ayakkabı seçerken genellikle günün modasına ve başkalarının tavsiyelerine göre karar veriyor. Bunun sonucunda kişi istemediği ve ayağına uymayan bir ayakkabı almak zorunda kalıyor ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Spor ayakkabı alacak bir kişinin ilk olarak ayak numarasını ve ayak yapısını iyi bilmesi gerekiyor. Ayak numaranızı bilmeniz ve varsa; ayak problemlerimizi öğrenmeniz doğru ayakkabı seçimi yapmanızı sağlayacaktır.

Spor ayakkabı seçimi hangi sporu yapacağınıza göre değişiklik gösterir. Örneğin tenis oynuyorsanız ayakkabınızın ön tarafının esnek olması basketbol ya da futbol oynuyorsanız yan taraflarının geniş olması ya da koşuyorsanız ayakkabınızın esnek bir ayakkabı olması gerekir.

Spor ayakkabısının terletmemesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle ayakkabı alırken ayakkabının nefes alıp almaması önemlidir. Aksi halde kötü koku ya da mantar oluşumu mümkün hale gelir.

Ayakkabınızın boşluklu ve geniş olmasına dikkat edin. Tam oturan ayakkabı yerine ileride şişlik veya kilo alma gibi durumlara karşılık biraz geniş bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca spor ayakkabı alırken spor sonrası ayakkabı almamanız önerilir. Çünkü ayağınızın spor sonrası ödem ve su toplamış olması ihtimali vardır. Bu nedenle spor ayakkabı alımınızı gün sonuna ya da ertesi gün sabaha bırakabilirsiniz. Tüm bu önerileri kullanırsanız daha rahat ve konforlu bir ayakkabı alabileceksiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı