Connect with us

Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu, Karadeniz Bölgesi’ne ait olan Karabük’ün önemli bir ilçesidir. 1998 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan Safranbolu, engebeli toprak yapısına sahiptir ve evleri ile ünlüdür. En önemli turizm merkezlerinden birisidir. Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist buraya gelmektedir. Safranbolu adını Safran bitkisinden almaktadır. Ünlü Safranbolu evleri genellikle ahşap ve dışları beyazdır. Mimari olarak Osmanlı mimarisi etkisindedir. Safranbolu nerede, Safranbolu gezilecek yerler, Safranbolu ne zaman gidilmeli, Safranbolu nerede kalınır, Safranbolu gece hayatı başlıklı konularla sizleri bilgilendireceğiz.

Safranbolu

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan Karabük şehrine ait olan Safranbolu ilçesi, Türkiye’nin kuzeyinde yer almaktadır. Ankara’ya olan mesafesi yaklaşık olarak 3 saat, İstanbul’a olan mesafesi ise yaklaşık 5 saat civarındadır. Karabük’ün en önemli merkez ilçesinden birisidir ve turizm olarak çok önemli bir yere sahiptir.

Safranbolu Nerede?

Safranbolu Ne Zaman Gidilmeli?

Safranbolu Karadeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır. Yazları kurak ve ılık kışları ise kar yağışlı olarak geçmektedir. Bu yüzden kışları geziyi olumsuz etkilemektedir. Gezi için en uygun zaman yaz mevsimidir. Yaz mevsiminde çok kalabalık olduğu için sakin bir gezi planlayacaksınız bahar ayında gelmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca haziran ayında gerçekleşen Uluslararası Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali’ne katılabilirsiniz.

Safranbolu Nerede Kalınır?

Safranbolu’da kalınacak yerler daha çok şehir merkezindedir. Burada her türlü bütçeye uygun olan oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. En çok tercih edilen konaklama diğerleri ise Safranbolu mimarisi ile yapılmış konaklama yerleridir. Kalacağınız oteller yöresel kahvaltılar ve yemekler vermektedir. Bölge turistik bir bölge olduğu için kalacak yer konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu evleri ile ünlü olduğu için bütün caddelerini sokaklarını sakin bir şekilde dolaşabilirsiniz. Safranbolu’nun tam tepesinde bulunan tarihi Saat Kulesi’nin bulunduğu tepede Safranbolu Kent Müzesi bulunmaktadır. Burada çeşitli bölgelere ait birçok saatin minyatür halleri bulunur. Ahşap eşyaların satıldığı ve bakıcıların bulunduğu bölge olan Yemeniciler Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Manzara seyretmek için ise özellikle hava koşulları uygunsa Hıdırlık Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Eskiden Safranbolu derilerinin yapıldığı tabakhane olan Tarihi Tabakane’yi ziyaret edebilirsiniz. İncekaya Kanyonu üzerinde bulunan Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu Safranbolu’ya 8 kilometre mesafede bulunmaktadır. Buradan etrafın manzarasını seyredebilirsiniz. Alışveriş yapmak için ise Safranbolu merkezde bulunan büyük çarşısından hediyelik eşyalar, yöresel ürünler alabilirsiniz. Ayrıca bölgede bir de alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Safranbolu kristal teras

Safranbolu Gece HayatıSafranbolu geceleri daha çok sakin ve insanı dinlendiren bir şekilde geçmektedir. Safranbolu evleri şeklinde düzenlenen restoranlarda güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Ayrıca alkollü ve alkolsüz hizmet sunan kafeler ve barlar bulunmaktadır. Canlı müzik yapan eğlence yerleri de bulunmaktadır. Şehir merkezinde ise barlar ve türkü evleri bulunmaktadır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı