Connect with us

Saç Bakımı

Saç Türlerine Göre En Çok Tercih Edilen Şampuanlar

Saç Türlerine Göre En Çok Tercih Edilen Şampuanlar

Saç Türlerine Göre En Çok Tercih Edilen Uygulamalar

Metabolizma olarak her insanın saç derisindeki sebum ve yağ birikimi farklıdır. Bu nedenle saçlara ve saç derisine direkt temas ettirilen kimyasallar saçın doğal ritmini önemli ölçüde etkiler. Saçlar için kullanılan şampuanlar, besleyici kremler, doğal saç kürleri, doğal yağ ekstraları olarak uzayıp giden saç ürünlerinin seçimi sağlık açısından saç derinize ve saçlarınıza uyumlu olması gerekir.

Yağlı Saçlar

yağlı saçlar

Vücut metabolizması fazla yağ üreterek, saç derisindeki gözeneklerin dolmasına, dolayısıyla saç diplerinden saçlara yayılan sebumların oluşmasını tetikler. Bundan dolayı yıkanmış olan saçlarda 1-3 gün aralığında yağlanma ve parlama görünmeye başlar. Bu tip saçlara sahip iseniz, saç derinizdeki fazla yağı alarak aynı zamanda nemlendirme etkisi sağlayan bu sayede yağ üretimini baskılayıp dengede tutan şampuanları kullanmalısınız. Ayrıca her gün saç yıkamaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü her gün saç yıkamak saç derisini sürekli olarak kurumasına sebep olacak ve vücudu yeniden yağ üretmesi için tetikleyecektir. Üç günde bir veya iki günde bir yıkanması saçın dengesi için daha uygundur.

Kuru Saçlar

 kuru saçlar için öneriler

Kuru saçlar kırılgan ve çok çabuk dökülen cansız saç türüdür. Öncelikle çok sık yıkayarak canlı görünmesini sağlamaya çalışmayın. Çünkü sık yıkamak saçlarınızı daha çok yıpratarak hem saçınızın daha çok dökülmesine neden olur hem de daha fazla kurumasına yol açarsınız. Kuru saçlara sahipseniz yoğun nemlendirici içeren şampuanlar sizin saç derinize uygun olacaktır. Ayrıca saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremleri ile saç diplerinizi nemlendirmeyi unutmayın. Bu sayede kuru olan saçlarınız nem kazanarak daha parlak bir görünüm elde edecektir.

Normal Saçlar

Saçınızda yıkama sonrası çok fazla dökülme olmuyorsa ve sık yağlanma veya uzun vadede yağlanmama gibi bir durumu yansıtmıyorsa saçlarınız ideal pH aralığında ve ideal yağ dengesi sağlayan bir yapıya sahip demektir. Size düşen bu dengeyi stabilize edecek gerekli oranda nem sağlayacak şampuanları tercih etmeniz olacaktır.

Kepekli Saçlar

Kepek saç derisinde bulunan aşırı kuruluktan kaynaklanır. Saçlar arasında beyaz partiküller halinde görünen kepek aslında tahriş olarak pul pul dökülmekte olan saç derisidir. Bu kuruluğu bertaraf edebilmek için saçlarınızı nemli tutacak ve kuruluğunu alacak şampuanlara yönelmelisiniz.

kepekli saçlar

Boyalı ve Yıpranmış Saçlar

Boyalı ve fazlasıyla ısıya, kimyevi işleme maruz kalmış saçlar narin ve aşırı dökülmeye meyillidir. Saç diplerinden saç uçlarına kadar bir yıpranmışlık mevcuttur. Bu saçlara sahip olanlar yoğun nemlendirici ve besleyici bakımlar uygulamaları gerekir. Saç diplerini yoğun bir nemlendirme işlemine tabi tuttuktan sonra ise saç derisine besleyici etkide bulunan saç kremlerine, besleyici yağlara, besleyici ve onarıcı olan saç maskelerine ve kürlerine yönelebilirler.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı