Connect with us
Saç Ekiminde Türkiye İlk Sırada

Sağlık

Saç Ekiminde Türkiye İlk Sırada

Saç Ekiminde Türkiye İlk Sırada

Saç ekimi dünyanın birçok ülkesinde ve yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak, son 10 yıldır sağlık turizmi açısından Türkiye bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle saç ekimi konusunda dünya sıralamasında Türkiye birinci sırada bulunmaktadır.  Geçtiğimiz yıl yaklaşık 60.000 kişi Türkiye’ye yalnızca saç ekimi için gelmiş. Bu rakamlar her geçen gün daha da artmaktadır.  Avrupa ülkeleri dahil Rusya, Suudi Arabistan, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Bunun en önemli sebeplerinden biri Türkiye’de sağlık sisteminin Amerika Birleşik Devletleri dahil diğer ülkelerde de çok daha gelişmiş olmasıdır. Türk hekimlerinin başarısının yanı sıra,  hastanelerin konfor ve bakımı diğer ülkelerden çok daha iyi durumdadır.  

Saç Ekimi nedir?

Saç ekimi, genellikle erkekler de daha sık rastlanan doğal saç dökülmesinin kalıcı olarak giderilmesidir. Saç ekimi başka bir dokudan transfer edilerek değil, kişinin kendi dokusundan, yani saçlı bölgesinden alınan sağlıklı saçların saç kaybının olduğu yerlere küçük operasyonlarla ekilmesidir. Doku uyumu sorunu yaşanmadığından son derece sağlıklı başarılı sonuç vermektedir. Erkekler de saç dökülmesi genellikle, genetik faktörlere bağlı olarak gerçekleşmektedir.  Saç çıkarmanın birçok tedavisi olmasına karşın, genellikle istenilen sonucu vermezler.  Saç ekimi ise en kalıcı ve en sağlıklı saç ekim uygulamasıdır. Fue yöntemi ile saç ekimi Türkiye’de 20 yıldır yapılmaktadır. Risk faktörü sıfır ve kısa sürede lokal anestezi uygulanarak, kesiksiz, dikişsiz ve kanamasız uygulanan bir yöntemdir.

Saç Ekimi Konusunda Türkiye Neden Tercih Edilmektedir?

Saç ekimi konusunda Türkiye’nin tercih edilmesinin temel sebebi, saç ekim uygulamasının Türkiye’de diğer ülkelere göre çok daha ucuz olmasıdır. Ayrıca plastik cerrahi ve saç ekimi konusunda en son gelişmiş teknolojileri kullanması ve başarı grafiğini arttırmaktadır. Sağlık turizminde Türkiye markalaşmış ülke durumundadır. Türkiye sadece saç ekimi konusunda değil, sakal ve bıyık ekiminde de dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Saç, sakal ve bıyıklı erkek trendinin moda hale gelmesi metroseksüel akımla birlikte Türkiye’yi öne çıkarmıştır.  

Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Saç ekimi, kişinin kendi saçlarının yine kendi saçlarıyla seyrek olan bölgeye yer değiştirmesi işlemidir.  İnsanlarda başın arka kısmında bulunan saçlar dökülmedikleri için son derece sıktır. Bu nedenle saç ekiminde en sağlıklı saçlı bölge, başın arka kısmında bulunur.  Kişinin arka baş bölgesinden alınan saçlar, ön tarafta seyrelmiş bölgeye nakledilerek gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç dökülmesinde cinsiyet ayrımı yoktur. Hem kadınlarda, hem de erkeklerde saç dökülmesi görülmektedir. Ancak saç ekiminin yapılıp yapılamayacağına, bu işlemi yapacak olan uzman hekimlerin muayenesi sonucunda karar verilmektedir. Ancak saç ektirme talebi genellikle erkek hastalardan gelmektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli sebebi hormonal etkilerdir. Bu durum genellikle erkek tipi saç dökülmesidir.  Erkek tipi saç dökülmesi,  erkekler ve kadınlarda görülen ve o bölge de hücrelerin ölmüş olmasından kaynaklanmaktadır. Böyle durum da saç ekimi yaptırmak hiçbir şekilde sorun teşkil etmemektedir.  Saç ekimi için en uygun zaman 20 yaş ve üzeridir. Saç ekimi işleminin yapılabilmesi için, kişinin saç yapısı, hastanın saç dökülme hikâyesi, hastanın saç ve deri yapısı, genetik faktörlerin olup olmadığı gibi bilgileri hekim tarafından muayene sırasında öğrenilir ve bu bilgiler doğrultusunda saç ekimi yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastanın saç ekimi yaptırma başvurusunun ardından, doktor, saçların alınacağı bölgeyi inceleyerek başın hangi bölgesinden ne kadar transfer yapılacağını tespit eder.  Saç ekimi kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarına uygulanmadan önce, hekim tarafından değerlendirilir. Saç ekimi yapılan merkezlerin mutlaka sağlık bakanlığı tarafından verilen onaylı ruhsatların bulunması son derece önemlidir. Saç ekimi kararlaştırılan hastaya nasıl saç ekimi uygulanacaksa ona göre bir programlama yapılır. Hastaya operasyon öncesi bir takım tetkikler yapılır.  Kaç seansta saç ekimi gerçekleştirileceği gibi durumlar da saç ekim planlaması sırasında yapılır. Ekim yapılacak hastanın alerjisi olup olmadığı, kronik hastalıkları, kalp damar hastalıkları, herhangi bir ilaca karşı alerjisi olup olmadığı,  hekim tarafından sorulur ve öğrenilir. Ekim başlamadan, hastanın saç alınacağı ve saçların ekleneceği bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem sırasında hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez. İşlem sonrasında ise akut dönem belli bir süre ağrı kesici alarak atlatılır. Ekme işlemi, Fue motoru ile saç dokusunun alınacağı bölge medikal bir sıvı ile doldurularak şişirilir. Bu sayede saç köklerine rahat müdahale edilir ve çok sayıda saç kökü çıkartılabilir. Ardından önceden belirlenmiş kanallar açılır. Açılan bu kanallara saçlı bölgeden alınan kökler yerleştirilerek dikilir. Sonunda ise, kökler açılan kanallara ekilir. Saç ekme işlemi bitirildikten sonra hastalar genellikle hemen taburcu edilir. Dikiş atılmaz ve herhangi bir sargı yapılıp kapatılmaz. Hastanın iyileşme aşamasında, birkaç gün dinlenmesi ve şapka takmaması önerilir.

Saç Ekimi Yapılan hastada Saçlar Ne kadar Sürede çıkar?

Ekim işlemi sonunda kanallara yerleştirilen saçlar tamamen dökülür. Kanalların içinde yalnızca kökler kalır. Yaklaşık olarak 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlar.  Saç ekme işlemi, bazı durumlarda tek seansta bazı durumlarda ise birden fazla seanslarda gerçekleştirilir. Bunu doktor ekim sonrası hastayı kontrol ederek karar verir. Saç ekimleri Türkiye’de yalnızca Fue tekniği ile değil, robot tekniği kullanılarak da yapılmaktadır. Robot tekniği adı verilen yöntem, bugün dünyada ve Türkiye’de birçok kalp, karaciğer, safra kesesi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Robotik saç ekimi denilen robotla saç ekme tekniği de saç ekme operasyonlarında uygulanmaktadır. Bu yöntem saç ekiminde kullanılan en son gelişmiş teknolojik yöntemdir. Robotik saç yönteminde, aynı işlemler yapılmakta, ancak işlemin tamamı robot tarafından yapılmaktadır.

Okumaya devam et
Advertisement
ilgi çeken başlıklar…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı