Connect with us

Spor

Protein Tozu Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Protein Tozu Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Protein tozu peynir altı suyu soya fasulyesinden bezelyeye kadar çeşitli kaynaklardan üretilen popüler ek, zihindeki, diyetlerdeki ve hatta yerel bakkallardaki yerini de sağlamlaştırdı. Seçkin bir atlet veya sadece bir hafta sonu sporcusuysanız, evinizde bir yerde protein tozu tezgahına sahip olabilirsiniz. Protein tozunun içinde ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Protein tozu tüketimi için uzmanlar genellikle egzersiz sonrasını sporculara tavsiye etmektedir.

Protein Tozu Tüketimi

Birçok sporcu, bir kutu protein tozu alır ve nedenini veya herhangi bir protein tozuna ihtiyaç duymadıklarını düşünmeden diyetlerine eklemeye başlar. Protein tozu ile takviye yapmak için en belirgin neden, gün boyunca protein alım hedefine ulaşmaktır. Bununla birlikte, kesinlikle gerekli değildir. Aslına protein ihtiyacınızı tüm gıdalarla karşılayabiliyorsanız. Kendinize, günde 3-4 kez, genelde vücut ağırlığının kilo başına bir protein gramı, kaliteli bir bütün gıda kaynağı girerseniz, toz proteine bile ihtiyacınız olmayabilir.

Egzersiz Sonrası Protein Tüketimi

İşte gündüz protein tozu için en yaygın iki kullanım şekli ve her biri için özel uygulamalar. 1. Yemek Değiştirme Sabah işe kapıyı geç saatlerde açtığınızda, vaktiniz kaldığında gününüzü başlatmak için hızlı bir kahvaltı hazırlamak gerekir. Bu, protein tozlarının kullanışlı olabileceği andır. Genelde bir sebze, bir porsiyon veya iki meyve ve bazı sağlıklı yağların yanında protein tozu tüketilebilir. Spor zamanlarında ek olarak kullanılan bu protein tozları, bir yemek yerine ya da kilo almaya çalışırken düzenli bir öğün yanında kullanılabilir. 25 Gram Proteinin 500 gr su veya su ile tüketilmesi önerilebilir. Bazen besinlerinizi ve vitaminleri yemek yerine içme besin değerinizi de kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, bir günde en fazla iki sallama takviyesi yapılması önerilir.

En büyük fayda için bir egzersiz sonrasında besin maddelerini almak için ince bir dilim süre sonunda protein tozu alınarak sağlanabilir. Egzersiz sonrası protein takviyesi oldukça önemlidir, özellikle zor bir oturum sonrasında bireylerin iyileşmesine yardımcı olan ve potansiyel olarak kas ve kuvvet kazanımını artırmada da faydalı olduğu gösterilmiştir. Egzersiz sonrası beslenmenin önemli olduğu kabul edilir ve protein takviyesi önemlidir.

Karnitin / L-Carnitine Nedir?

Kompleks Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı