Connect with us

Sağlık

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Meni testislerde üretildikten sonra prostat bezine gelir ve oradan da dışarı atılır. Spermlerin daha dayanıklı olması ve üreme yeteneğinin olması bu beze bağlıdır. Prostat bezinde büyüme ergenlik ile başlar ve ömür boyunca devam eder. İdrar kanalları prostatın içinden geçer. Zaman içinde ki büyüme kişide bir takım problemlere neden olur. Prostat tedavisi nasıl yapılır? Tedavide bir takım ilaç ve cerrahi yöntemler uygulanır.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezi zaman içinde büyür. Büyüyen bez idrar torbası ve idrar kanallarına baskı yapar. Sık sık tuvalete gitmek, kesik kesik idrar yapmak, idrar yaptıktan sonra idrar yapma ihtiyacının devam etmesi prostat bezinin büyüdüğünü gösterir. Tedavi edilmediği zaman yeterince boşalmayan idrar torbası sfinkterleri gevşer ve idrar böbreğe kaçar. Bu durumda böbrek fonksiyonlarını etkiler. Prostat bezinde büyüme bazen iyi huylu olurken bazen de kötü huylu olabilir. Kötü huylu büyüme kanser olarak nitelendirilir ve tedavisi cerrahi olarak planlanır. Prostat bezi tamamen alınır.

Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat bezinde büyüme çok fazlaysa tedavi cerrahi olarak yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bazen laparoskobik olarak planlanır. Ameliyat esnasında büyüyen kısım kesilerek alınır. Büyüme çok fazla ise ve malign bir durum söz konusu ise prostat bezi tamamen alınır. Prostat bezinin tamamen alınması çocuk sahibi olma imkanını düşürür. Ameliyatın en büyük komplikasyonu kanamadır. O yüzden hasta ameliyat olduktan sonra iyi gözlemlenir ve takibi dikkatli yapılır. Ameliyat olan hastaların cinsel yaşamlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Robotik cerrahi prostat ameliyatlarında çok önemli bir yere sahiptir. Robotik cerrahi de kanama miktarı çok azdır ve ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar neredeyse hiç görülmez.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Yukarı